Sanat

30 Yıl Sonra İlk Kez Türkiye’de!30 yıldır kayıp olan 12 Eylül filmi !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programında.

Başka-Haller 30 Yıl Sonra İlk Kez Türkiye'de!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yıla özgü yeni bölümü ‘Başka Haller’, Jem Cohen, Ben Rivers, Chantal Akerman gibi usta isimlerin son filmlerini bir araya getiriyor.

18 Şubat’ta başlayacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeni bölümü Başka Haller, avangart ve deneysel sinemanın en seçkin örneklerini bir araya getiriyor. Küratörlüğünü !f İstanbul ve İstanbul’da yıl boyunca avangart filmler gösteren Fol’un ortaklaşa yaptığı ‘Başka Haller’, Jem Cohen’den Chantal Akerman’a, usta yönetmenlerin merakla beklenen son işlerini buluştururken, Merlyn Solakhan’ın (Merlin Ecer) adeta yok sayılmış filmi ‘Tekerleme’, 30 yıl sonra ülkesine geri dönüyor ve Türkiye’de ilk kez gösteriliyor.

Merlyn Solakhan’ın 1986’da Berlin’de gösterilmiş, ardından unutulmuş filmi “Tekerleme”. Askeri darbeden beş yıl sonra İstanbul sokaklarında tek başına dolaşan bir kadının peşinden giderek bize 80’ler Türkiye’sinin kırılmış ve umutsuz halini gösteren film, benzersiz estetiğiyle bugün bile derinden etkiliyor.

Kaynak: Karnaval

İlgili Bilgi:  Bu Hafta Vizyona Giren Filmler - 2 Haziran 2017

musteri-cekmek
MaksatReklam

İşletmenizin Reklamı Burada Olsun!

Yaptığınız işi başkaların fark etmesini sağlamanın en kolay ve en ucuz yolunu sizler için seçtik.


Yorumlar

yukarı