Bilim ve Teknik

Ahtapotların İnanılmaz Özelliği

Deniz canlılar çok farklı şekillerdedir. Ama konumuz o değil. Sadece deniz canlıları değil dünya da bile aynı özelliğe sahip olmayan bir özelliğe sahip olan Ahtapotların özelliğiyle alakalı konumuz. Bilgi yazımızın detayları aşağıda…

ahtapot-dnasi-farkli

Söylenenlere göre Ahtapotlar bu dünyadan değil!Ahtapotların DNA’sı dünyada Başka bir canlıda yok!

The University Of Chicago’daki bilim adamlarının yaptığı çalışmalar/araştırmalar sonucu ahtapot gen dizilimlerinin diğer canlılardan farklı olduğunu açıkladı.Çıkan sonuç ise bir cümle ile açıklandığında ; Ahtapot DNA’sı bu dünyadan değil!

Bilim adamları,ahtapotlar hakkında ilginç bilgiler sundu.

ahtapot

Ahtapotun DNA dilimi çok farklı 

The University Of Chicago’dan Dr. Clifton Ragsdale, ahtapotların daha önce hiçbir canlıda karşılaşılmadığı üzere 33 bin protein koduna sahip bir genom bulundurduklarını belirtti.

Ahtapotların sıradışı beyne ve problem çözme yeteneğine sahip olduklarını ifade eden Dr. Ragsdale, benzer araştırmaların tüm 8 kollu canlılarda yapılacağını dile getirdi.

Zıplayan gen olarak nitelendirilen transpozon genlere sahip ahtapotun, transpozonunu kendi içerisinde düzenleyebilme yeteneğine gösterebildiği kaydedildi. Yani bir nevi ahtapot, kendi genlerini değiştirebilme kabiliyetini barındırıyor.

The University Of Chicago’dan Caroline Albertin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ahtapotunun genomunun, ufak değerler haricinde yeniden düzenlenmiş bir omurgasız genomu olarak görüldüğünü belirtti.

Bu olgunun gen düzenlenmesine örnek teşkil ettiğini söyleyen Albertin, durumun daha önce hiç karşılaşılmamış bir olgu olduğunu sözlerine ekledi.

Ahtapotlara ilişkin araştırmaların gelecek süreçte devam edeceği Snopes’daki haberde yer aldı.

 

Kaynak: Shiftdelete

swimfin-nedirswimfin-nedir

MaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirinMaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirin
MaksatReklam

Reklamınızı,Binlerce Kişiye Duyurmanın 5 Tüyosu!
Bir işletmeniz veya web siteniz var.Yeterli sayıda kazanamıyor veya web sitenize ziyaretçi gelmiyor.Çok basit 5 ipucu ile bunu tersine çevirin


1 Yorum/sende üye olmadan yorum yap

1 Yorum

  1. Adem

    17 Temmuz 2016 at 15:51

    İlginç

Bir Cevap YazınMAKSATREKLAM

GarantiBonus TR
Yukarı