Teknoloji

Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!


fotoğraf Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!
Apple az önce kilit ekranının parolasının atlanmasına izin veren hatayı düzelten iOS 7.0.2 sürümünü yayınladı. iOS 7.0.1 güncellemesini daha önce sadece iPhone 5c ve 5s için yayınladığından tüm cihazlar için direkt iOS 7.0.2′yi yayınladı.
Not: Güncellemenin yayınlandığı ilk saatlerde Apple sunucuları çok yoğun olacaktır. Bu nedenle herkese hemen güncelleme gözükmeyebilir.
iOS 7.0.2 ile Gelen Yenilikler
iOS 7.0.2 bir yeni özellik içermemekte ve sadece bir güvenlik açığını gidermektedir. Ayrıca geçenlerde paylaştığımız iOS 7 Güncelleme Sorunları ve Muhtemel Çözümleri başlıklı yazıdaki sorunlar da bu güncelleme ile düzelmemiş olabilir.

1. Alernatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)
Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)
“Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabiliyoruz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı da, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasının indirilmesi yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bu sayede güncelleme işlemi de çok kısa sürüyor.

iphoneturkey-biz-yazilim-guncelleme-ota Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!
Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. Dilerseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.
2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme
Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, yani eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Fakat cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu arada iOS 7.0.2 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekiyor. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.
1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)
Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, (hatta isterseniz My Contacts Backup uygulaması ile ayrıca rehberinizin bir yedeğini alın)

fotoğraf Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Transfer Purchases” işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.


fotoğraf Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Transfer Purchases” işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

fotoğraf Apple,İOS 7.0.2 Yazılım Güncellemesini Yayınladı!

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 7.0.2 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.
Biz de “Download and Install” (İndir ve Güncelle) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)
Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

kaynak : iphoneturkey.biz

AliExpress'de %80'e varan indirimler sizi bekliyor.Tıkla ,İndirimi Yakala!

Buraya Günde Sadece 1,99TL'ye Reklam verebilirsin! Nasıl olacağını görmek için Tıkla!


2 Yorum

2 Yorum

  1. İos7

    29 Eylül 2013 tarihinde 16:50

    Gerçekten ya tasarım fena değil ama şu şarj sorununu bir türlü halledemediler aslında ios7 beta gm sürümün şarj iyiydi ama final de ne olduysa dayanmamaya başladı

  2. Goas

    29 Eylül 2013 tarihinde 14:37

    Abi şu şarj meselesini bir el atsınşar yahu

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı