Bilim ve Teknik

Bu da Oldu! Kablosuz Elektrik Üretimi
Elektronik ürünlerde, kabloludan dosya aktarımında bluetooth ve kablolu internette wireless gibi kablosuz teknolojilere geçildi.Günümüz Teknolojisinde mobil kullandığımız cihazları  yanımızda taşırken enerjisinin bitmesi ve sonrasında yaşadığımız zorluklar , bizi kablosuz elektriğin olabilme olasılığını aklımıza sokmuştur.

Elektronik cihazlar gün geçtikçe kablosuz teknolojilere geçerken, eninde sonunda her cihazı şarja koymak zorunda olduğumuzda prize takmalıyız. Fakat Kore Gelişmiş Fen ve Teknoloji Enstitüsünden (The Korea Advanced Institute of Science and TechnologyKAIST) bilim insanları şimdi de kablosuz elektrik aktarımını 5 metreye kadar aktarmayı denediler ve başardılar.

kablosuz-elektrik-uretimi Bu da Oldu! Kablosuz Elektrik Üretimi

 

KAIST  Nükleer & Kuantum Mühendisliğinden profesör Chun T. Rim ve ekibi 16 Nisan 2014 KAIST kampüsünde kablosuz elektrik iletiminde şov yaparak büyük bir gelişmeye imza attılar. Dipol Bobinli Rezonans Sistemi (DCRS) adı verilen bir sistem sayesinde alıcı verici bobinler arasında 5 metre mesafeye kadar indüktif elektrik iletimini başarıyla gerçekleştirdiler.

Bugün evimizde, dışarıda her yerde kolayca ulaşabildiğimiz ve kullandığımız Wi-Fi ağları gibi gelecekte kablosuz elektrik ağları kurulabilecek. Zamanında Tesla’nın yüzlerce kilometre uzağa elektrik iletimi yaptığı düşünülürse bugün bile bu teknoloji hala daha gelişmeye devam ediyor. Bakalım bilim adamlarıTesla’nın hayalini gerçekleştirebilecekler mi?

İlgili Bilgi:  Dizüstü Bilgisayar Laptop Fanı Temizleme (Videolu Türkçe)

Ayda 1.000TL Kazanabilirsin! Profilini tamamla,Anketleri doldur ve kazanmaya devam et!


bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Alakalı Bilgiler:yukarı