Biyografi

Cem Karaca

ben felegin Cem Karaca

Cem Karaca

Doğum adı :Muhtar Cem Karaca
Unvanı : Cem Baba
Doğum: 5 Nisan 1945, İstanbul
Ölüm: 8 Şubat 2004, İstanbul
Ailesi: Mehmet İbrahim Karaca, Toto Karaca
Eşi: İlkim Erkan (e. 2001–2004), Semra Özgür (e. 1993–2000), Feride Balkan (e. 1972–1989), Meriç Başaran (e. 1968–1970), Semra Özgür (e. 1965)
Tarzlar : Anadolu rock, progresif rock, psychedelic rock, senfonik rock, alternatif rock, protest müzik
Mesleği: Şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu
Aktif yılları:  1967 ile 2004 yılları arası
Resmî sitesi:  www.cemkaraca.com

Hakkında

5 Nisan 1945’de Ìstanbul’da dünyaya gelen Cem Karaca, Toto Karaca ve Mehmet Karaca’nin ilk çoçuğudur. Tiyatro ve Müzik ile birlikte iç içe büyüyen Cem Karaca’nin müzik ile ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa’nın Cem Karacaya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur. 14 yaşında Ìzmir’de tatildeyken aşık olduğu kızı etkilemek için Johnny Guitar adlı şarkıyı söyleyen Cem Karaca, annesi Toto Karacay’ı daha çok etkiler. Cem Karaca’nın müziğe olan yatkınlığını gören Toto Karaca, oğlunun müziğe yönelmesinde büyük rol oynamıştır.

Profesyonel müzik hayatının ilk donemlerinde Rock n Roll tarzı çalışmalaryla bilinen Cem Karaca 1963 senesine doğru “Dinamitler” adı altında arkadaşları ile kurduğu grupla sahne almaya başladı. Ayni sene “Dinamilter” grubunun dağılmasının ardından “Bekledikleriniz” ile geri dondü Cem Karaca. Bir iki ay süren “Bekledikleriniz” grubunu Gokçen Kaynatan’ın grubu izledi. Gokçen Kaynatan’ın grubuyla müzik hayatını sürdüren Cem Karaca, gruptan ayrıldıktan sonra bir süre tiyatro ile ilgilendi. Müzikten kopmak istemeyen Cem Karaca 1964 yılında “Cem Karaca – Jaguarlar” grubunu kurdu. 1967 – 1969 yılları arasında Apaslar grubu, Hürriyet gazetesinin düzenlediği altın mikrofon yarışmasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı. Apsalar’ı Kardaşlar grubu izledi. Kardaşlar Dadaloğlu çalışmasıyla büyük başarı elde etti. Kardaşlar grubundan ayrılan Karaca, Moğollar grubu ile çalışmalarını sürdürdü. Moğollar grubunun dağılması Cem Karaca’nın Dervişan grubunu kurmasına yol açtı.

Grup politik – rock ve progressive rock çalışmalarıyla biliniyordu ve Cem Karaca tam anlamıyla ilk studyo albümü; “Yoksulluk Kader Olamaz”ı Dervişan ile çıkardı. Edirdahan grubunun çalışmaları ardından Almanya’ya gidip 1987 yılına kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Gurbet acısı Cem Karaca’nın bu donemdeki en iyi albümünü almanca dilinde çıkarmasına yol açtı. Yurda geri dondükten sonra 1990 ve 1992 yıllarında Yiyin Efendiler ve Nerede Kalmıştık albümleriyle müzik hayatını sürdürdü. 1997 yılında Ağır Roman’ ın film müziği “Resimdeki Gozyaşları” Cem Karaca’yı yeniden popular yaptı. 1999 yılında “bindik bir alamete…” albümünü çıkaran Cem Karaca, Kahpe Bizans filmi için 3 parça kaydedip filmdede küçük bir rol aldı. 2000’li yıllarda şiir çalışmaları ve Barış Manço’nun grubu Kurtalan Ekspres ile sahne aldı. 8 Şubat 2004 tarihinde, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle Cem Karaca müziğe ve hayata gozlerini yumdu.

Filmleri:

 • Kralların Öfkesi (1970)
 • Avcı (2001) TV dizisi
 • Yeni Hayat (2001) TV dizisi
 • Kahpe Bizans (1999)

Videoları

Sevda Kuşun Kanadında (Cem Karaca)

Cem Karaca - Namus Belasi

CEM KARACA - ISLAK ISLAK

Barış Manço - Cem Karaca - "Söyleşi"

CEM KARACA - RAPTIYE RAP RAP

Barış Manço - Cem Karaca - Uzun İnce Bir Yoldayım

Fotoğrafları

 

İlgili Bilgi:  Kelsey Chow

Kaynakalar 

Kaynaklardan Toplanarak Derlenmiştir.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Muzik dinle

  10 Şubat 2017 tarihinde 15:14

  Hey gidi koca çınar şarkılarını hala dinliyoruz

 2. Magazine

  Magazine

  18 Ocak 2015 tarihinde 02:09

  Ünlünün ,Biyografi sayfasındaki Videolar kontrol edilmiş ve güncellenmiştir.

 3. Magazine

  Magazine

  3 Kasım 2014 tarihinde 02:15

  Ünlünün biyografi sayfası güncellenmiştir.

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı