Sağlık

Erken Uyumanın Faydaları

Gündelik sorunlar,sorumluluklar ve meşguliyetler yüzünden uyku ikinci planda kalabiliyor ve bünyenin ihtiyacı giderilmiyor. Uyku neden ihtiyaç ve faydaları neler bu bilgi yazımızda olacak!

erken-uyumanin-faydalari

Ailenize karşı sorumluluklarınız, sosyal hayatınız, iş çıkışı spor, sosyal medya, mesajlar, televizyon… Bütün bunların arasında uyku çoğu zaman ikinci planda kalıyor. Fakat zamanla uyku düzensizliği sağlığınızı, hatta insanların sizi ne kadar çekici gördüğünü oldukça etkiliyor.

uykunun-onemi

Endişeleriniz ve olumsuz düşünceleriniz azalabilir
Araştırma sonuçlarına göre gece uykusunun bölünmesi de karamsar düşüncelerin gelişimine yol açıyor. Psikologlar iyi bir uyku düzeninin yardımcı olabileceğini söylüyor. İyi bir uyku çekmek var olan problemleri çözmese bile, olaylara objektif bakabilmeyi sağlayabilir.

uykunun-faydalari

Sağlıklı bir kiloda kalmanız kolaylaşabilir
Bir araştırmaya göre, ne kadar az uyursanız aşırı kilolu olma ihtimaliniz o kadar artıyor. Nasıl mı? Düzenli olarak uykusuz kalınca, egzersiz ve sağlıklı yemek seçimleri yapmak için daha az enerjiniz oluyor.

Ayrıca, ne kadar uyanık kalırsanız, bir şeyler yeme olasılığınız o kadar artıyor. Vücudumuzun biyolojik saati akşam sekizden sonra bizi daha tuzlu ve yağlı yiyeceklere yöneltiyor. Bu, geç saatlere kadar oturan insanların erken yatan insanlara kıyasla günde 550 kalori daha almalarına sebep oluyor.

uykunun-guzellige-faydasi

Daha çekici görünürsünüz
İsveç’te yapılmış bir araştırma az uyku uyumanın dış görünüş üzerinde negatif etkisi olduğunu doğruladı. Araştırmaya katılanlar kendilerine gösterilen fotoğraflar arasında yeterince uyumamış insanların fotoğraflarını daha az çekici, daha sağlıksız ve daha üzgün buldular.

Uyku sırasında vücudunuz yaşlı hücreleri taze ve yeni hücrelerle değiştirir, böylece teniniz daha parlak ve sağlıklı görünür. Uykusuzluğa bağlı şişmiş göz kapakları, kızarmış gözler ve solgun bir cilt cazibenize darbe vuruyor olabilir!

uyku-ile-iyi-gecinebilirsiniz

İnsanlarla daha iyi geçinebilirsiniz
Son zamanlarda kolayca sinirlenip insanlarla tartışmaya mı başladınız? Yeterince uyumamak sizi stresli ve çabuk sinirlenen biri yapabilir ve normalde umurunuzda olmayacak küçük şeyler şalterlerinizin atmasına sebep olabilir.

İlgili Bilgi:  FIFA 2013 Yılın En İyileri ve Yılın 11'i

Öte yandan, iyice dinlenmiş olmak stres seviyenizi düzenleyerek sizi daha iyimser, sabırlı ve rahat yapar. Etrafınızdaki hiçbir şey değişmese bile, hayatın iniş ve çıkışlarıyla daha kolay başa çıkarsınız.

uyku-ile-daha-cabuk-iyilesirsiniz

Kışın kolay hastalanmayan insanlardan olabilirsiniz.
Ellerinizi yıkamanın yanı sıra yeterince uyumak da grip ve soğuk algınlığından korunmak için etkili bir yöntem. Yeterli uyku bağışıklık sisteminizi güçlü tutar, böylece maruz kaldığınız hastalık ne olursa olsun, size bulaşma ihtimali düşer. Ve eğer hastalanırsanız da, daha çabuk iyileşirsiniz.

Ciddi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.
Kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, yüksek kan basıncı ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma ihtimalinizi düşürmek için, doğru beslenme ve egzersizin yanı sıra, yeterince uyuduğunuzdan da emin olun.

Uyurken, vücudunuz kalbinizde, damarlarınızda, beyninizde ve diğer dokulardaki hasarları onarır. Eğer yeterince uyumazsanız, bu onarım süreci zarar görür. Zamanla organlarınız yıpranır ve ciddi hastalıkların yolu açılır.

uyuku-ile-uretkenlik

İşinizde daha üretken olabilirsiniz
Hepimiz geç uyuduğumuz bir gecenin sabahında işe gidip öğlene kadar bitmiş olması gereken bir rapora boş boş bakıp odaklanamamanın yarattığı can sıkıntısını yaşamışızdır. Uykusuz kalmak konsantre olma ve hatırlama gibi işlevlerimizi etkiler.

Uykusuzluğun etkileri bunlarla da kalmıyor. REM uykusu eksikliği - uykunun rüya gördüğümüz bölümü - yaratıcı düşünceyle alakalı becerilerimizi kötü yönde etkileyebiliyor. Yakınlarda yapılmış bir araştırmaya göre REM uykusundan uyanmış insanların, REM uykusu uyumamış insanlara kıyasla, bir yap-boz çözme konusunda %30 daha başarılı olduğu görülüyor.

Sekiz saatlik uykunuzu uyuyun ve güne hazır hissederek başlayın. Raporun öğleye kadar bitmesi mi gerek? Hemen halledersiniz.

uyku-trafik

Trafikte daha güvende olabilirsiniz.
Çok önemli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak uykusuz bir halde trafiğe çıkmanın getirdiği riskler küçümsenmeyecek kadar fazla. Amerikan Otomobil Birliği'nin açıkladığı istatistiklere göre, 6 - 7 saat uyumuş bir insanın kaza geçirme riski, 8 saat uyumuş bir insanınkine kıyasla iki katı. 5 saatten az uyumak ise bu riski 5 katına çıkarıyor. 24 saat uyumamış bir insanın sürüş becerisi, yasal olarak alkollü sayılan bir insanınkine denk.

İlgili Bilgi:  Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz 7 Farklı Detoks İçecekleri

uyku-ve-sabah-erken

Sabahları alarmınızı üç kez erteleme ihtiyacı duymazsınız
Eğer sıcacık yatağınızdan çıkmaya katlanamıyorsanız, ne kadar uyursanız uyuyun sabahları yataklarından fırlayan insanlardan olamazsınız. Ama düzenli bir şekilde uyumaya başladığınızda sabahları yataktan kalkmak çok daha kolay olabilir.

Yenilenmiş hissederken sabahla başa çıkmak çok daha kolay olur, hatta vücudunuz yeterince dinlenirse alarm kurmaya bile ihtiyacınız olmayabilir.
Eğer akşamları erken yatmak sizin için kolay değilse, ılık bir duş almayı deneyin. Kendinize bir uyku öncesi rutini yaratmak ve elektronik cihazları kapatıp odayı serin tutmak vücudunuzu uyku moduna sokmaya yardımcı olabilir.

Kaynak : DHA

 

ingilizce-ogren
MaksatReklam

3 Adımla Pratik İngilizce Öğrenin!

Eğer sizde etikili ve akıcı bir İngilizce öğrenmek istiyorsanız,Bu adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Sesli Sohbet

  20 Nisan 2016 tarihinde 12:14

  Paylaşımlarınızı takip ediyorum harbiden yararlı ve güzel paylaşımlar var. iyi çalışmalar. sayın hocam.

 2. meral

  24 Mart 2016 tarihinde 22:53

  uyuyamıyorum

 3. osman

  26 Şubat 2016 tarihinde 16:44

  erken yat erken uyan

 4. haluk

  19 Şubat 2016 tarihinde 21:53

  Yaptığınız paylaşımları yakından takip ediyor ve çok yararlı buluyorum. teşekkürler.

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı