Dünya

I. Dünya Savaşı’nı başlatan kıvılcım-Tarih Dizisi 2

Tarih derslerinde bize hep öğretilir: Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1908’de işgal etmiş olduğu Bosna-Hersek’in Saraybosna kentinde, 28 Haziran 1914’te bir Sırp milliyetçisinin Arşidük Franz Ferdinand‘ı öldürmesi I. Dünya Savaşı’nı başlatan kıvılcım oldu.

arsiduk-ve-esi-saraybosna-belediye-binasi

Arşidük ve eşi Saraybosna Belediye binası son kez terk ediyorlar.

Adı çoğu zaman belirsiz olan bu Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip‘di.

Gavrilo Princip ve içlerinde Muhammed Mehmedbasiç adlı Müslüman bir Boşnak gencinin de bulunduğu 4 kişiden oluşan bir grup veliaht prens Arşidük’e Sarayova ziyareti sırasında suikast gerçekleştirmeye karar verdiler.

Arşidük’e aynı grubun yaptığı bir suikast başarısız oldu. Fakat Arşidük büyük bir hata yaptı. Arşidük birkaç saat önce suikast girişimine uğramasına ve devlet görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen eşiyle birlikte şehir turuna çıkmaya karar verdi.

Bu sırada Gavrilo Princip de karnını doyurmak amacıyla ormandan ayrılarak şehir merkezinde bir restoranta geldi. Yemeğini yiyip restoranttan ayrıldığı sırada, yürürken tam karşısına Arşidük ve eşinin bulunduğu araba çıktı, Princip hemen silahına davranarak Arşidük’ü vurdu,

Ferdinand’ın vücudundan çıkan kurşun karısına saplandı. Veliaht ve hamile eşi olay yerinde öldüler.

Princip suikastin hemen ardından kaçmaya çalışırken çevredekiler tarafından yakalandı.

Mahkemeye çıkarılan üç şahıstan Princip ve bir arkadaşı o zamanki Avusturya-Macaristan İmparatorluk Yasalarına göre 20 yaşından küçük oldukları için idam cezası almaktan kurtuldular, 23 yaşında olan bir arkadaşı ise idam edildi.

Princip de savaşın son günlerine doğru bugünkü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki ünlü bir hapishane olan Theresienstadt’daki hücresinde tüberküloz(verem) hastalığından yaşamını yitirdi.

 

gavrilo-hapiste

Gavrilo Princip Hapiste

 

Gavrilo Princip

Doğum: 25 Temmuz 1894
Ölüm: 28 Nisan 1918, Terezín, Çek Cumhuriyeti
Ebeveynleri: Petar Princip, Marija PrincipGavrilo Princip, 28 Haziran 1914’te Saraybosna’yı ziyarete gelen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’ı öldürerek, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Saraybosnalı Sırp milliyetçisi genç.

Video

1. Dunya Savaşı Renkli Arşiv 1 Savası Başlatan Suikast

Olayın Görselleri

Kaynaklar
Tarih Tarih Facebook Sayfası
Youtube
teknolojile.com

zor-duruma-dusmekzor-duruma-dusmek
MaksatReklam

Paraya Sıkıştığınızda Sizi Kurtaracak Tek Şey!
Size Güzel bir haberimiz var!
İhtiyaçlarınızı karşılamak ve anında paraya ulaşmak için tek yol.


MaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirinMaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirin
MaksatReklam

Reklamınızı,Binlerce Kişiye Duyurmanın 5 Tüyosu!
Bir işletmeniz veya web siteniz var.Yeterli sayıda kazanamıyor veya web sitenize ziyaretçi gelmiyor.Çok basit 5 ipucu ile bunu tersine çevirin

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!


üye olmadan yorum yap

Bir Cevap YazınMAKSATREKLAM

GarantiBonus TR
Yukarı