Coğrafya

Microburst Nedir?

Doğanın sert yüzünü ifade eden olaylardan birisi de Microburst olayıdır. Bu bilgi yazımızda, “Microburst  Nedir ?” soruna sizlere yanıt vermeye çalışacağım. Daha önce bizi takip etmeyenler için hatırlatalım.Diğer bilgi sitelerinden farkımız sadece metin ve bir fotoğraf değil.Düzenli ve anlatımı sade bir metin ve en bol görsel içerik video üçlemesiyle çalışırız!

Microburst Nedir?

4 km.’lik bir mesafede, aniden oluşan ve büyük hasarlara neden olabilen,rüzgarlara yol açan aşağı doğru hareket halinde olan güçlü hava akımıdır.Yağmur sırasında oluşan damlalar ,nem oranı düşük bir hava kütlesiyle karşı karşıya geldiğinde,yeniden buharlaşıyor.Bu buharlaşma sonucunda ,havanın aniden soğumasına neden oluyor.Soğuyan hava ise yere ulaştığında,farklı yönlere dağılıp,dengesiz ve çok güçlü rüzgar oluşturuyor.

Microburst-nedir-nasa-goruntusu

Örneğin, bu tür rüzgarlara kalkış ya da iniş yaparken yakalanan uçakların kurtulma şansı çok düşüktür.Birçok havaalanında bu rüzgarları fark edebilen radarlar (doppler radarları) bulunmakta.

Bu rüzgarların görüntüsü tıpkı Atom Bombasının patlama anındaki görüntüsüne benzemektedir.Aşağıda göreceğiniz bazı yeni fotoğraflar bulunmaktadır. Bu fotoğrafları Jerry Ferguson adlı bir fotoğrafçının,yerel bir televizyon için helikopterden çekimleriyle gerçekleştirilmiştir.

Microburst ile ilgili görseller

Microburst ile ilgili Videolar

 

Kaynaklar:

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

swimfin-nedirswimfin-nedir

MaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirinMaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirin
MaksatReklam

Reklamınızı,Binlerce Kişiye Duyurmanın 5 Tüyosu!
Bir işletmeniz veya web siteniz var.Yeterli sayıda kazanamıyor veya web sitenize ziyaretçi gelmiyor.Çok basit 5 ipucu ile bunu tersine çevirin


2 Yorum /sende üye olmadan yorum yap

2 Yorumlar

 1. Magazine

  Magazine

  2 Ağustos 2016 at 11:02

  Bilgi yazımıza revize yapılmıştır

 2. Gazanfer

  31 Temmuz 2016 at 07:39

  Bizim buralarda olmaz herhalde

Bir Cevap YazınMAKSATREKLAM

GarantiBonus TR
Yukarı