Alışveriş

Plak ve Kasetten sonra CD de tarih oluyor!

CD albüm satışları ilk kez Online Müzik dinleme servislerinin gerisinde kaldı.Böyle gittikçe  o da Plak ve Kaset gibi tarih olacak!

cd-devri-bitiyor

 

Bu filmi daha önce sanki görmüştük.Plaklar vardı önceden yerine kasete bırakmıştı.90'ların sonlarında ise Kasetler sırasını CD'ye bıraktı.Şimdi ise mobil ve tablet çılgınlığının ardından online müzik dinleme uygulama ve servileriyle CD devride tarih olmak üzre.Buna bir kanıt daha Müzik CD'lerine giderek azalan rağbet rakamlara da ciddi bir şekilde yansıdı. Son bir yılda online müzik dinleme servisleri, CD satışlarından kazanılan paradan daha fazlasını kazandı.

Geçtiğimiz yıl içinde, Taylor Swift ve Björk gibi bazı sanatçılar online müzik dinleme servislerine karşı tavır alsa da Jay Z ve Phish gibileri, yatırımlarını bu yönde değerlendirip kendi servislerini kurma girişiminde bulundular. Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği'nin (RIAA) son açıkladığı rakamlar ise Jay Z ve Phish'in akıllı bir hareket yaptığını doğruladı. 2014 yılında online müzik dinleme platformları 1.87 milyon dolar kazanırken CD satışları 1.85 milyon dolarda kaldı. Müzik tarihinde ilk kez CD satışlarının önüne geçen online müzik servisleri, bir devrin batışının altına imzasını atmış oldu.

riaa-revenue-chart-2015

 

2014 yılı müzik endüstrisi kar oranları

RIAA'nın raporuna göre online müzik dinleme servisleri sadece geçen yılda %29 büyüme kaydetti. CD satışları her ne kadar düşüşte olsa da "fiziksel satışlar" hala en büyük orana sahip. Buna en büyük katkı ise artan plak satışlarından geliyor. Dijital satın alımlar ise bu ikisinin üzerinde yükseliyor: Toplamda %37'lik pazar payı bulunan dijital indirmeleri %32 ile fiziksel satışlar ve %27 ile online müzik dinleme servisleri takip ediyor.

GarantiBonus TR CPL - Credit Card

Bu bilgi yazısı, Karnaval.com'dan alınarak derlenmiştir.

ingilizce-ogren
MaksatReklam

3 Adımla Pratik İngilizce Öğrenin!

Eğer sizde etikili ve akıcı bir İngilizce öğrenmek istiyorsanız,Bu adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Rahat İngilizce INT
Rahat İngilizce INT
yukarı