İlginç Bilgiler

Soğuk Havada Sıcak Çaya Yüklenmeyin!

Malum ülkemizde bu sene de çetin geçecek olan kış aylarında,normalden daha fazla sıcak içeceklere yöneliyoruz.Bunların en başında da Çay geliyor.Bu konuyla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş'tan ilginç bir uyarı geldi!

sogukta-sicak-cay-icmeyin

KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi ) Tık Fakültesi Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş,açıklamasına göre; Kışa aylarında normalden daha fazla tükettiğimiz sıcak içeceklerin en başında olan çayın,yemek borusunun mukozasını bozarak, zaman içerisinde kansere neden olabileceğini bildirdi.

soguk-havada-sicak-cay-tuketilmemeli

Tekinbaş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında yemek borusu kanseri olarak bilinen "özofagus" kanserinin yemek borusunda meydana gelen ve hızla yayılan bir hastalık olduğunu söyledi.

Özofagus kanserinin en önemli belirtisinin yutma güçlüğü olduğunu dile getiren Tekinbaş, "Özofagus kanserinin diğer kanser türlerinden çok önemli bir farkı vardır. En önemli belirtisi yutma güçlüğüdür ve insanlar artık tükürüğünü bile yutamaz hale geliyor. Bu durum, hastaları sıkıntıya sokuyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

 

 

ingilizce-ogren
MaksatReklam

3 Adımla Pratik İngilizce Öğrenin!

Eğer sizde etikili ve akıcı bir İngilizce öğrenmek istiyorsanız,Bu adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı