Bilim ve Teknik

Sonik Patlama Nedir?Son günlerde ülke gündeminde olan olaylar nedeniyle herkesin aklında merak konusu olan bu olaya değinelim.

ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir Sonik Patlama Nedir?

Sonik patlama ( sonic boom ), ses hızında veya ses hızının üzerinde hareket edilmesi sonucu meydana gelen olaydır. Ses hızı, yeryüzünde deniz seviyesinde 21ºC sıcaklıkta ve 1235.5km/h hıza ulaşılmasıdır. Günümüzde, gelişen teknolojik ürünlerin bu hıza ulaşması ve sonic patlama meydana getirmesi çokta zor değildir.

Örnek verecek olursak, en çok bilinen ve F16 olarak adlandırılan savaş uçaklarının ses hızından daha hızlı hareket ettiği bilinmektedir.

ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir-1 Sonik Patlama Nedir?ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir-2 Sonik Patlama Nedir?

Peki bu uçaklar her uçtuğunda bu olay meydana gelir mi sorusunu soracak olursak ‘evet’ gelir fakat bizim duyabilmemiz için uçağın çok alçaktan uçması gerekir.

Sonik patlamanın insanlar üzerindeki etkileri, sürekli tedirginlik hali, moral ve uyku bozukluğu gibi bir çok olumsuz sonuçlarla sıralanabilir.

Ayrıca meydana gelen bu olay insanlar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğu gibi hayvanlar üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurur.İlgili Bilgi:  Gördüğümüz Rüyalarımızla İlgili 8 İlginç Gerçek

musteri-cekmek
MaksatReklam

İşletmenizin Reklamı Burada Olsun!

Yaptığınız işi başkaların fark etmesini sağlamanın en kolay ve en ucuz yolunu sizler için seçtik.


Yorumlar

yukarı