Bilim ve Teknik

Sonik Patlama Nedir?

Son günlerde ülke gündeminde olan olaylar nedeniyle herkesin aklında merak konusu olan bu olaya değinelim.

ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir

Sonik patlama ( sonic boom ), ses hızında veya ses hızının üzerinde hareket edilmesi sonucu meydana gelen olaydır. Ses hızı, yeryüzünde deniz seviyesinde 21ºC sıcaklıkta ve 1235.5km/h hıza ulaşılmasıdır. Günümüzde, gelişen teknolojik ürünlerin bu hıza ulaşması ve sonic patlama meydana getirmesi çokta zor değildir.

Örnek verecek olursak, en çok bilinen ve F16 olarak adlandırılan savaş uçaklarının ses hızından daha hızlı hareket ettiği bilinmektedir.

ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir-1ses-duvari-sonik-patlamasi-nedir-2

Peki bu uçaklar her uçtuğunda bu olay meydana gelir mi sorusunu soracak olursak ‘evet’ gelir fakat bizim duyabilmemiz için uçağın çok alçaktan uçması gerekir.

Sonik patlamanın insanlar üzerindeki etkileri, sürekli tedirginlik hali, moral ve uyku bozukluğu gibi bir çok olumsuz sonuçlarla sıralanabilir.

Ayrıca meydana gelen bu olay insanlar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğu gibi hayvanlar üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurur.

swimfin-nedirswimfin-nedir

MaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirinMaksatReklam-ile-reklaminizi-kisa-sure-icinde-binlerce-kisiye-ulastirin
MaksatReklam

Reklamınızı,Binlerce Kişiye Duyurmanın 5 Tüyosu!
Bir işletmeniz veya web siteniz var.Yeterli sayıda kazanamıyor veya web sitenize ziyaretçi gelmiyor.Çok basit 5 ipucu ile bunu tersine çevirin


1 Yorum/sende üye olmadan yorum yap

1 Yorum

  1. ibrahim ibil

    ibrahim ibil

    25 Temmuz 2016 at 17:25

    Bilgi yazısı revize edilmiştir.

Bir Cevap YazınMAKSATREKLAM

Yukarı