Maksat Bilgi

Üç Fidanın ,43′üncü yıl dönümü!

Dar ağacındaki üç fidan!Gezmiş, İnan ve Aslan İdamlarının 43. Yılında Anılıyor
uc-fidan

 

uc-fidan-pankart

Deniz Gezmiş ve arkadaşları için ilk anma etkinliği dün gece Ankara’da idamların gerçekleştiği Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde yapıldı.

CHP gençlik kolları üyeleri ve bazı vatandaşlar, ellerindeki meşalelerle müze önünde toplandı. Gruptakiler, burada kurulan sembolik 3 darağacının dibine kırmızı karanfiller ile mumlar, cezaevinin duvarına da siyah çelenk bıraktı.

Törende, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam kararlarının verildiği mahkeme salonundan görüntülerin ve fotoğrafların yer aldığı belgesel film dev ekrandan katılımcılara izletildi. Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı mektup ve şiirler de okundu.

Üç Fidan Parkı’nda anma

68-geclik-veda

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68’liler Birliği Vakfı üyeleri, Gezmiş, İnan ve Aslan’ın idam saati olan 05.30’da, 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu. 68’liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu, anma töreninde Adnan Yücel’in ’Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’ şiirini okudu. Ardından anmaya katılanlar ellerindeki karanfilleri Üç Fidan Anıtı’na bıraktı.

Deniz Gezmiş’in Alman arşivlerinden çıkan görüntüleri

https://www.youtube.com/watch?v=LONPEtzn7O8

deniz-huseyin-inan

 

Deniz-Gezmis-Tutuklanirken

İdama Evet Diyenlerin Tam Listesi

Süleyman Demirel, İsmet Sezgin, Nahit Menteşe, Necmettin Cevheri, Ali İhsan Göğüş, Kemal Satır, Alpaslan Türkeş, Barlas Küntay, Mesut Erez, Esat Kıratlıoğlu, Nuri Bayar, Orhan Öztrak, Saadettin Bilgiç, Seyfi Öztürk, Turhan Feyzioğlu ve diğerleri…

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair kanun tasarısına verilen oyların sonucu:

Üye sayısı: 450
Oy verenler: 323
Kabul edenler: 273
Reddedenler: 48
Oya katılmayanlar: 118
Açık üyelikler: 9
Partiler: Adalet Partisi (AP), Bağımsız (Bğz.), Birlik Partisi (BP), Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), Güven Partisi (GP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Millet Partisi (MP) Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeni Türkiye Partisi (YTP)

Kabul edenler 
Adana :Cevdet Akçalı (AP), Fazıl Güleç (CHP), M. Salahattin Kılıç (AP), Melih Kemal Küçüktepepınar (CHP), Ali Cavit Oral (AP), Emir H. Postacı (CHP), Kemal Satır (CHP), Ahmet Topaloğlu (AP), Turgut Topaloğlu (GP), Alpaslan Türkeş (MHP), Hüsamettin Uslu (AP)

Adıyaman :M. Zeki Adıyaman (AP), Ali Avni Turanlı (Bğz.)

Afyonkarahisar: Hasan Dinçer (AP), Hamdi Hamamcıoğlu (GP), Ali İhsan Ulubahşi (AP), Kazım Uysal (AP)

Ankara : Orhan Alp (AP), Oğuz Aygün (AP), Musa Kazım Coşkun (AP), Orhan Eren (AP), İ. Sıtkı Hatipoğlu (CHP), Mustafa Maden (AP), H. Turgut Toker (AP), Aydın Yalçın (AP), Ferhat Nuri Yıldırım (AP), Şerafettin Yıldırım (AP), Mustafa Kemal Yılmaz (AP)

Antalya : Hasan Akçalıoğlu (AP), İhsan Ataöv (AP), Süleyman Çiloğlu (AP), Ömer Eken (AP), Rafet Eker (AP, Hasan Ali Gülcan (CHP)

Artvin : Mustafa Rona (AP)

Aydın : Nahit Menteşe (AP), İsmet Sezgin (AP), Fikret Kayaalp Turhangil (AP)

Balıkesir : İbrahim Aytaç (AP), Cihat Bilgehan (AP), M, Şükrü Çavdaroğlu (AP), Kemal Erdem (AP), Ahmet İhsan Kırımlı (AP), M. Nurettin Sandıkçıoğlu (CHP), Osman Tarı (AP)

Bilecik : Şadi Binay (AP)

Bingöl : Mehmet Sıddık Aydar (Bğz.), Mehmet Bilgin (YTP)

Bolu : Ahmet Çakmak (AP), Nihat Bayramoğlu (AP), Halil İbrahim Cop (AP), M. Şükrü Kıyıkoğlu (AP)

Burdur : A. Mukadder Çiloğlu (AP), Mehmet Özbey (AP)

Bursa : Ahmet Türkel (AP), Barlas Küntay (AP), Cemal Külahlı (AP), Ertuğrul Mat (AP), Kasım Önadım (AP), Mehmet Turgut (AP), Mustafa Tayyar (AP)

Bu bilgimiz de dikkatinizi çekebilir:  Zafer Önen hayatını kaybetti

Çanakkale :E. Kemal Bağcıoğlu (AP), Mesut Hulki Önür (AP), Refet Sezgin (AP), Zekiye Gülsen (AP)

Çankırı : Nuretin Ok (AP)

Çorum : Abdurrahman Güler (AP), Arslan Topçubaşı (AP), İhsan Tombuş (AP), Kemal Demirer (AP), Yakup Çağlayan (AP)

Denizli : Ali Uslu (AP), Hasan Korkmazcan (AP), Mehmet Emin Durul (AP), Sami Arslan (AP)

Diyarbakır : Abdüllatif Ensarioğlu (AP), Behzat Eğilli (AP), Hasan Değer (Bğz.), Necmettin Gönenç (AP), Nazif Yıldırım (YTP), Sabahattin Savcı (AP)

Edirne : M. İlhami Ertem (AP)

Elazığ : Hayrettin Hanağası (CHP), Samet Güldoğan (AP)

Erzincan : Hüsamettin Atabeyli (AP)

Erzurum : Cevat Önder (AP), Naci Gacıroğlu (AP), Rasim Cinisli (AP), Rıfkı Danışman (AP), Turhan Bilgin (AP), Sabahattin Aras (AP)

Eskişehir : Mehmet İsmet Angı, (AP) Şevket Asbuzoğlu (CHP), Orhan Oğuz (AP), Seyfi Öztürk (AP), M. Şemsettin Sönmez (AP)

Gaziantep : Ali İhsan Göğüş (CHP), Erdem Ocak (AP), İ. Hüseyin İnceoğlu (GP), Mehmet Kılıç (AP), Mehmet Lütfi Söylemez (AP)

Giresun : Abdullah İzmen (AP), M. Emin Turgutalp (AP), Hidayet İpek (AP), İ. Kayhan Naiboğlu (CHP), Mustafa Kemal Çilesiz (CHP), Nizamettin Erkmen (AP)

Gümüşhane : Ekrem Saatçi (AP), Mustafa Kahraman (AP), Necati Alp (CHP), Nurettin Özdemir (CHP)

Hatay :Ali Yılmaz (AP), Hüsnü Özkan (CHP), Halil Akgöl (AP), Talat Köseoğlu (AP)

Isparta : Ali İhsan Balım (AP), Süleyman Demirel (AP), Yusuf Uysal (AP)

İçel : H. Cavit Okyayuz (AP), Kadir Çetin (AP) Mazhar Arıkan (AP), Turhan Özgüner (CHP)

İstanbul :İbrahim Abak (AP), İsmail Hakkı Arar (CHP), Sadettin Bilgiç (AP), Ferruh Bozbeyli (AP), İlhan Egemen Darendelioğlu (AP), Tekin Erer (AP), Nuri Erdoğan (AP), Orhan Cemal Fersoy (AP), Hasan Güngör (AP), Mustafa Fevzi Güngör (AP), A. Şeref Laç (AP), Osman Özer (AP), Akgün Silivrili (AP), İsmail Hakkı Tekinel (AP), Naime İkbal Tokgöz (AP), A. Turgut Topaloğlu (AP), Hasan Türkay (AP), Mehmet Yardımcı (AP)

İzmir : Şevket Adalan (CHP), Mustafa Akan (AP), Şükrü Akkan (AP), Muzaffer Fazlı Arınç (AP), Burhanettin Asutay (CHP), Münir Daldal (AP), Ali Nailli Erdem (AP), İhsan Gürşan (AP), Nihat Kürşad (AP), Akın Özdemir (AP), Orhan Demir Sorguç (AP)

Kars : Latif Aküzüm (AP), İsmail Hakkı Alaca (AP), Mustafa Doğan (AP), Kemal Kaya (AP), Veyis Koçulu (AP), Osman Yeltekin (CHP)

Kastamonu : Orhan Ali Deniz (AP), Hüseyin Sabri Keskin (AP), Mustafa Topçular (AP), Hasan Tosyalı (GP)

Kayseri : M. Şevket Doğan (AP), Turhan Feyzioğlu (GP), Hayrettin Nakipoğlu (AP), Vedat Ali Özkan (AP), Enver Turgut (AP), Mehmet Türkmenoğlu (GP)

Kırklareli : Mehmet Atagün (AP), Feyzullah Çarıkçı (AP), Hasan Korkut (AP)

Kırşehir : Cevat Eroğlu (MP), Mustafa Kemal Güneş (AP)

Kocali : Cevat Ademoğlu (AP), Vehbi Engiz (AP), Sabri Yahşi (AP)

Konya : İrfan Baran (CHP), Bahri Dağdaş (AP), Mustafa Kubilay İmer (AP), İhsan Kabadayı, (GP) M. Necati Kalaycıoğlu (AP), İ. Ethem Kılıçoğlu (AP), Baha Müdderrisoğlu (AP), Tahsin Yılmaz Öztuna,(AP) Faruk Sükan (AP), Vefa Tanır (GP)

Kütahya : Ahmet Fuat Azmioğlu (AP), Ali Erbek (CHP), A. Mesut Erez (AP), İlhan Aksoy (AP)

Malatya : Ahmet Karaaslan (Bğz.), İsmail Hakkı Şengüler (AP)

Manisa : Ertuğrul Akça (AP), Mustafa Orhan Daut (AP), C. Selçuk Gümüşpala (AP), Hilmi Okçu (AP), Vehbi Sınmaz (AP), Kamil Şahinoğlu (AP), Önal Şakar (AP)

Bu bilgimiz de dikkatinizi çekebilir:  Ülkemiz İnsanının Televizyon ile İmtihanı...

Maraş : Atilla İmamoğlu (AP), Veysi Kadıoğlu (AP), M. Zekeriya Kürşad (AP)

Mardin : Esat Kemal Aybar (AP), Abdülkadir Kermooğlu (AP), Abdülkadir Özmen (Bğz.), Abdürrahim Türk (Bğz.)

Muğla : Adnan Akarca (AP), Mualla Akarca (CHP), Ahmet Buldanlı (AP), İzzet Oktay (AP)

Nevşehir : Hüsammettin Başer (AP), Esat Kıratlıoğlu (AP)

Niğde : M. Naci Çerezci (AP), H. Avni Kavurmacıoğlu (AP), M. Nuri Domanoğlu (CHP), Haydar Özalp (AP)

Ordu : Ata Bodur (AP), Cengiz Ekinci (AP), Hamdi Mağden (AP), Kemal Şensoy (AP)

Sakarya : Nuri Bayar (AP), Yaşar Bir (AP), Güngör Hun (AP), M. Vedat Önsal (AP)

Samsun : Talat Asal (AP), Mustafa Boyar (CHP), Doğan Kitaplı (AP), Nafiz Yavuz Kurt (AP), Hüseyin Özalp (AP), Bahattin Uzunoğlu (AP), İsmet Yalçıner (AP)

Siirt : Zeki Çeliker (AP), Mehmet Nebi Oktay (GP)

Sinop : Hilmi Biçer (AP)

Sivas : Enver Akova (AP), Kadir Eroğan (AP), Tevfik Koraltan (AP), Yusuf Ziya Önder (AP)

Tekirdağ : Orhan Öztrak (GP)

Tokat : Hüseyin Abbas (AP), İsmet Hilmi Balcı (Bğz.), Osman Hacıbaloğlu (AP), Mehmet Kazova (AP), Reşit Önder (GP), Yusuf Ulusoy (BP)

Trabzon : Ahmet İhsan Birincioğlu (AP), Necati Çakıroğlu (AP), Ekrem Dikmen (AP), Selahattin Güven (AP), Cevat Küçük (CHP), Ali Rıza Uzuner (CHP)

Urfa : Mehmet Aksoy (AP), Necmettin Cevheri (AP), Mehmet Ali Göklü (AP), Bahri Karakeçili (AP)

Uşak : Orhan Dengiz (AP), M. Fahri Uğrasızoğlu (AP)

Yozgat : İsmet Kapısız (MP), Turgut Nizamoğlu (AP), Neşet Tanrıdağ (AP)

Zonguldak : Fuat Ak (AP), Ahmet Nihat Akın (AP), Ahmet Güner (CHP), S. Tekin Müftüoğlu (AP), Kevni Nedimoğlu (AP)

Reddedenler
Adıyaman : Kemal Kırıkoğlu (CHP), Yusuf Ziya Yılmaz (CHP)

Ankara : Kemal Ataman (CHP), İbrahim Cüceloğlu (CHP), A. Sakıp Hiçerimez (CHP), Osman Soğukpınar (CHP), Yusuf Ziya Yağcı (CHP)

Artvin : Abdullah Naci Budak (CHP)

Bitlis : Kenan Mümtaz Akışık (CHP)

Bolu: Kemal Demir (CHP)

Burdur : Nadir Yavuzkan (CHP)

Bursa : Nail Atlı (CHP)

Çankırı : Nuri Çelik Yazıcıoğlu (CHP)

Edirne : Cevat Sayın (CHP)

Elazığ : Mehmet Aytuğ (CHP)

Erzincan : Hasan Çetinkaya (CHP)

Erzurum : Selçuk Erverdi (CHP)

İçel : Celal Kargılı (CHP)

İstanbul : Mehmet Ali Aybar (TİP), Hüseyin Dolun (CHP), Mustafa Necdet Uğur (CHP), Reşit Akif Ülker (CHP), Lebit Yurdoğlu (CHP).

İzmir : Şeref Bakşık (CHP), M. Hulusi Çakır (CHP)

Kars : Kemal Güven (CHP), Kemal Okyay (CHP)

Kayseri : Tufan Doğan Avşargil (CHP), Mehmet Yüceler (CHP)

Kırklareli : Beyti Arda (CHP)

Konya : Mustafa Üstündağ (CHP)

Malatya : Hakkı Gökçe (CHP), İsmet İnönü (CHP)

Manisa: Muammer Ertem (CHP), Mustafa Ok (CHP)

Maraş : Mehmet Özdal (CHP).

Muğla : Ali Döğerli (CHP)

Muş : Nermin Neftçi (CHP)

Ordu : Hasan Ferda Güley (CHP)

Sakarya : B. Turgut Boztepe (CHP), Hayrettin Uysal (CHP)

Samsun : Yaşar Akal (CHP)

Siirt : Mehmet Adil Yaşar (CHP)

Tekirdağ : Yılmaz Alpaslan (CHP)

Tunceli : Hüseyin Yenipınar (CHP)

Uşak : Adil Turan (CHP)

Zonguldak : Bülent Ecevit (CHP)

Erzurum : Gıyasettin Karaca (CHP)

Samsun : Nihat Kale (CHP)

Oylamaya katılmayanlar
Adana : Ali Rıza Güllüoğlu (CHP), Şevket Yılmaz (CHP)

Afyonkarahisar : Mehmet Rıza Çerçel (AP), Şevki Güler (AP), Süleyman Mutlu (CHP)

Bu bilgimiz de dikkatinizi çekebilir:  Mevsim Meyvesi,Ayva Diyeti

Amasya : Vehbi Meşhur (CHP), Kazım Ulusoy (BP)

Ankara : Hüseyin Balan (BP), Orhan Birgit (CHP), Sinan Bosna (AP), Osman Bölükbaşı (MP), Şinasi Özdenoğlu (CHP), Emin Paksüt (GP), Fatma Suna Tural (MP), Cengizhan Yorulmaz (CHP)

Antalya : Ömer Buyrukçu (CHP)

Artvin : Sabit Osman Avcı (AP)

Aydın : Kemal Ziya Öztürk (AP), Mehmet Çelik (CHP), M. Kemal Yılmaz (CHP)

Bilecik : Mehmet Ergül (CHP)

Bitlis : Abidin İnan Gaydalı (AP)

Bursa : Sadrettin Çanga (CHP), İbrahim Öktem (CHP)

Çanakkale : Mustafa Çalıkoğlu (CHP)

Çankırı : Mustafa Hazım Dağlı (AP), Arif Tosyalıoğlu (AP)

Çorum : Cahit Angın (CHP), Ali Naki Ulusoy (BP)

Denizli : İlhan Açıkalın (CHP), Fuat Avcı (AP), Arif Hüdai Oral (CHP)

Edirne : Veli Gülkan (AP)

Elazığ : Ali Rıza Septioğlu (Bğz.)

Erzincan : Sadık Perinçek (AP), Naci Yıldırım (CHP)

Erzurum : Fetullah Taşkesenlioğlu (AP)

Eskişehir : B. Sıtkı Karacaşehir (CHP)

Gaziantep : Şinasi Çolakoğlu (CHP), Muhittin Sayın (CHP)

Hatay : Abdullah Cilli (Bğz.), M. Sait Reşa (CHP)

Isparta : Hüsamettin Akmumcu (AP)

İçel : Hilmi Türkmen (AP), Çetin Yılmaz (CHP)

İstanbul : Eşref Derinçay (CHP), İbrahim Bedreddin Elmalı (MP), Ahmet Bahir Ersoy (CHP), Orhan Eyüboğlu (CHP), Orhan Kabibay (CHP), Rıza Kuas (TİP), Sezai Orkunt (CHP), Haydar Özdemir (BP), M. Kazım Özeke (CHP), İlhami Sancar (CHP)

İzmir : Coşkun Karagözoğlu (CHP), Talat Orhon (CHP), Şinasi Osma (AP), Kemal Önder (CHP), Ali Naki Üner (AP)

Kars : Turgut Artaç (CHP)

Kastamonu : Muzaffer Akdoğanlı (CHP), Mehmet Seydibeylioğlu (CHP)

Kırşehir : Mustafa Aksoy (CHP)

Konya : Necmettin Erbakan (Bğz.), Sezai Ergun (AP), Sadi Koçaş (CHP), Orhan Okay (CHP), Özer Ölçmen (AP)

Kütahya : Mehmet Ersoy (AP), Kemal Kacar (AP)

Malatya : Mustafa Kaftan (CHP)

Manisa : Veli Bakırlı (CHP), Süleyman Çağlar (AP)

Maraş : M. Nejat Çuhadar (CHP), İbrahim Öztürk (Bğz.).

Mardin : Şevki Altındağ (CHP), Seyfi Güneştan (YTP)

Ordu : Memduh Ekşi (CHP), Ata Topaloğlu (CHP), Orhan Vural (CHP)

Rize : Sami Kumbasar (CHP)

Samsun : Kamran Evliyaoğlu (CHP), İlyas Kılıç (CHP)

Siirt : Selahattin Oran (YTP)

Sinop : Hilmi İşgüzar (MP), Mustafa Kaptan (AP), Tevfik Fikret Övet (CHP)

Sivas : Vahit Bozatlı (CHP), Hüseyin Çınar (BP), Ahmet Durakoğlu (CHP), Ekrem Kangal (CHP), M. Kemal Palaoğlu (CHP), Mustafa Timisi (BP)

Tekirdağ : Nedim Karahalil (AP), Mustafa Sabri Sözeri (AP)

Tokat : İsmail Hakkı Birler (CHP)

Trabzon : Mehmet Aslantürk (CHP), Mehmet Ali Oksal (AP), Ahmet Şener (CHP)

Tunceli : Kenan Aral (CHP)

Urfa : Necati Aksoy (CHP), Vehbi Melik (CHP)

Yozgat : İsmail Hakkı Akdoğan (AP), Abdullah Baştürk (CHP), Celal Ahmet Sungur (CHP)

Zonguldak : Hüseyin Baytürk (CHP), Sinan Fevzi Fırat (AP), Cahit Karakaş (CHP)

TBMM’de gerçekleşen idam görüşmeleri ve oylamalar, BDS yayınlarının 1988 Mayıs baskısında “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, İdam Görüşmeleri” adlı kitapta yayınlandı.

Bu konuyla ilgili diğer gelişmeler ve bilgiler çok yakında burada yayınlanacaktır.Ayrıca Üç Fidanın, biyografi sayfalarıyla en yakın zamanda hazırlanacaktır.

 

Kaynaklar:

  • Onedio
  • Youtube
  • bianet
  • ADEM ALTAN / AFP

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

yeni-yil-agaci-ucuzyeni-yil-agaci-ucuz
MaksatReklam

Yılbaşı Yaklaşıyor!Sizin İçin Küçük Bütçeyle,Büyük Şeyler Alacağınız,Sanal Dükkan Keşfettik!

Yılbaşı Süsleri,Yılbaşı Hediyeleri ve Parti Malzemeleri Kadın hediyelik ürünleri çok ucuza gidiyor!

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MAKSATREKLAM

yukarı