Bilim ve Teknik

Vaşak (Lynx lynx)lynx-lynx-vasak Vaşak (Lynx lynx)

Vaşak (Lynx lynx)

Hakkında

Chordata şubesine ait Mammalia(memeliler )sınıfının Carnivora (etçil) üyesi Felidae(kedigiller) familyasına ait bir yaban hayvanıdır.Türkiye’de Anadolu vaşağı olarak bilinir. Bazı yörelerde Avrasya vaşağı veya Adi vaşak olarak dillendirilir.Dondurucu hava şartlarına rağmen vücut ısılarını korumalarını sağlayan çok güzel kürklere sahiptirler.

Yırtıcılardır. Neslinin tükenmekte olmasının  sebeplerinden biriside güzel olan kürklerine sahip olmak isteyen avcılardır.Kulak kısımlarında ki olan siyahlıkla belirgin özelliği olan vaşağın kuyrukları kısadır.Kulakları çok hassas olan vaşağın işitme gücü çok fazladır . Genellikle gece görünürler ve sessizdirler.Görme konusunda ise 75 m den bir fareyi bile görebilmekle birlikte çok güçlü ayak yapıları vardır ve bu güçlü ayaklar sayesinde kayalık alanlarda zıplama ve çok büyük bir ağaca çıkabilme özellikleri vardır.Gündüzleri çok zor görüldüğü gibi insanlardan da uzak kalabilen yabani bir türdür.

Beslenmelerini genellikle tavşan,tilki, geyik, vs. gibi yabani hayvanlarla beslenir. Kendinden 3-4 kat daha büyük olan avlarını da avlayabilirler.Çiftleşme zamanları olarak şubat-nisan  olarak bilinir.Genellikle yalnız yaşarlar. Yaşadıkları alanlarda kendinden küçük olan memelileri veya kuşları avlıyarak beslenir.Pusu kurar. Avını sessizce takip eder yaklaşır ve avlar.Avladıkları yaban hayvanlarının leşlerini yaprakların veya dalların altına saklayarak 5-6 gün sonra tekrar gelerek sakladıkları leşlerden yiyecek ihtiyacını karşılayabilirler.

Vasak-hayvaninin-turkiye-de-yasam-alanlari Vaşak (Lynx lynx)

 

Yayılış alanı olarak iç Anadolu da belli başlı yörelerde Karadeniz bölgesinin doğusunda ve Akdeniz bölgesinin büyük kısmında görülür.Böyle güzel ilgi çekici yaban hayvanlarına sahip olduğumuz için  onların yaşam alanlarına yaklaşmayarak onların neslinin tehlike altına girilmemesi için bizim ve sizin dikkat edeceğinizi düşünüyorum saygılar..

Videolar

Vaşak Görüntüleri izle

Fotoğrafları

Kaynaklar

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

İlgili Bilgi:  Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler

musteri-cekmek
MaksatReklam

İşinizi tanıtın ve yayınlayın! Herkesden bir adım önde olun!
Yaptığınız işi başkaların fark etmesini sağlamanın en kolay ve en ucuz yolunu sizler için seçtik.


2 Yorum

2 Yorum

  1. murat

    16 Haziran 2015 tarihinde 07:15

    Güzel bir bilgi yazısı olmuş teşekkürler

  2. Herboykoli

    21 Ocak 2015 tarihinde 17:08

    Vaşaklar sizler nasıl hayvanlarsınız öyle .

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı