Bilim ve Teknik

Yeryüzünün, “ilk çiçeği” olabilir!

dunyanin-ilk-cicegi-maksatbilgi

 

Amerika Birleşik Devletlerindeki botanik uzmanları tarafından,Avrupa’da su altında yetişen bir türün,dünyanın bilinen ilk çiçek olabileceğini açıkladılar.

 

ABD’li botanik araştırmacıların araştırma kapsamında,Montsechia Vidalii  adlı türün binden fazla fosilini inceledi.Bu bitki su otunu andırıyor.Fakat tek tohumlu bir meyve de veriyor.Böylelikle çiçek açan bitkilerin temel özelliğini de yerine getiriyor.

Araştırmacı uzmanlar, bu bitkinin 125 Milyon yıldan uzun süre önce  İspanya’daki göllerde yetiştiğini öngörüyor.Botanik uzmanı David Dilcher “İlk çiçek bir efsane, tıpkı ilk insan gibi. Ama yeni incelememiz Montsechia’nın Çin’de bulunan benzer su bitkisi Archaefructus’tan daha eski değilse bile çağdaşı olduğunu gösteriyor” dedi.

Botanik Uzmanları Montsechia Vidalii  adlı bu türü uzun süredir biliyorlardı.Bu bitkinin keşfi yani ilk kez bitkinin fosilleri ,100 yıldan uzun süre önce İspanya’nın orta kesimlerindeki İber Sıradağları’nda bulunan kireç taşında ve Pireneler’in Montsec kesiminde keşfedildi.Fakat,Dilcher “Monteschia’da taç yaprakları ve nektar üreten bir yapı olmaması nedeniyle bu fosillerin birçoğunun yanlış yorumlandığını” vurguladı.

Kaynak: BBC Türkçe

yeni-yil-agaci-ucuzyeni-yil-agaci-ucuz
MaksatReklam

Yılbaşı Yaklaşıyor!Sizin İçin Küçük Bütçeyle,Büyük Şeyler Alacağınız,Sanal Dükkan Keşfettik!

Yılbaşı Süsleri,Yılbaşı Hediyeleri ve Parti Malzemeleri Kadın hediyelik ürünleri çok ucuza gidiyor!

Bu bilgimizde dikkatinizi çekebilir:  2015 Yılında, En çok Tercih Edilen isimler belli oldu!
bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MAKSATREKLAM

yukarı