Filmler

Batman v. Superman Filmi En Yüksek Rakamlarla Açılan Süper Kahraman Filmi Oldu

Geçen hafta vizyona giren,”Batman v. Superman: Dawn of Justice” filmi,etkileyici rekorlar kırarak kapattı hafta sonunu. İlk hafta sonu hasılatıyla ;Avengers ve Age of Ultron,Spider-Man 3 ve Iron Man 3’ü geride bıraktı.
batman vs superman the justice league - Batman v. Superman Filmi En Yüksek Rakamlarla Açılan Süper Kahraman Filmi Oldu

Batman v. Superman: Dawn of Justice hakkında ortada çok acayip bir durum var.Film eleştirmenler tarafından korkunç derecede yerden yere vuruluyor. Filme vahşice yaklaşıyorlar. Belki de Marvel kahramanların son zamnlardaki yükselişiyle alakalı bir durum olabilir. DC Comics’in ilk defa kahramanlarını aynı filmde toplaması bazı Marvel’cileri sevindirmemiş de olabilir.Ama gerçek olan bir şey var ki (Filmi izleyen biri olarak) özlemişiz Batman’i ve aynı karede olmasını alışık olamadığım Superman.

Yalnız, buna rağmen, film baya etkileyici rekorlar kırarak kapattı ilk haftasonunu. Zack Snyder’ın filmi, 424 milyon dolarlık gişe hasılatıyla gelmiş geçmiş en yüksek rakamlarla açılan süper kahraman filmi oldu. İlk haftasonu gişeleri itibariyle, 392.5 milyon dolarlık Avengers ve Age of Ultron da, 381 milyon dolarlık Spider-Man 3 de, 372 milyon dolarlık Iron Man 3 de geride kaldı.

Bunlar küresel rakamlar. ABD içerisindeki rakamlar da en az bunlar kadar etkileyici. Yalnız, söylemek gerek, bu alanda kıyasladığımız diğer süper kahraman filmlerinin hiçbiri Dawn of Justice gibi tüm dünyada aynı haftasonu içerisinde açılış yapmadı. Özellikle hasılatının 57 milyon dolarını direkt olarak Çin’de yaptığını, diğer üç filmin hiçbirinin ilk haftasonu Çin’de açılmadığını düşünürsek, bu noktada Warner Bros’a bir alkış tutmamız gerekiyor. Filmi aynı anda tüm dünyada açmak, pazarlama açısından çok doğru bir karar. Zira hem kötü eleştiriler diğer pazarlardaki insanları caydıramıyor (meali, Amerika’daki kötü eleştirileri, Hindistan’daki insanın “meh” demesine sebep olamıyor); hem de “bakın, seyirciler sevdi filmimizi, rekor kırdık” diyebiliyorsunuz.

Ama evet, bu yine de Dawn of Justice’in gişede gösterdiği başarıyı gölgelemiyor. Film ABD pazarında 170 milyon dolar gibi bir gişe elde etti. Bu da neresinden baksanız etkileyici bir rakam. DC’nin en son büyük filmleri Man of Steel ve Dark Knight Rises’ı da geçiyor. Sürdürülebilir olacak mı? Eleştiriler caydıracak mı? Göreceğiz. Neticede Transformers örneği var elimizde. Uzmanlar ikinci haftasonunda %50 ila %60 arası bir düşüş bekliyorlar. Ultron ve Man of Steel’ın düşüşleri bu aralıktaydı. Ama tabii, o iki filme verilen eleştirel tepkiye en iyi tabirle bölünmüş demek mümkündü, burada ise baya negatif bir durum var. Daha vahim bir düşüş mü olacak, yoksa sinema tarihinin en eleştirmen / izleyici bölen işiyle mi karşı karşıyayız; göreceğiz bakalım.

Kaynak: Geekyapar!

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı