Maksat Güncel

Bilinmesin Diye “Açmayın Virüs Var!”dediler.Ama Gerçek 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri İfşa edildi

4 Gün önce Diken adlı haber sitesinin haberine göre 50 Milyon kişinin, kimliklerinin çalındığını duyurmuşlardı. Ancak bir gün sonra ,Havuz medyayası olarak hitao edilen Sabah gazetesinin haberinde ise yalanlanmıştı. Daha sonra bilinmesin diye ; Çalınan Kimliklerinin sorgulanmasını sağlayan bir web sitesi yapan hackerların bu sitesini yine veren “Diken” sabah ve yenişafak tarafından ikinci yalanları ise “Açmayın,Virüs Saçıyor!” oldu. Gelelim oradaki olayın gerçekliğine ,Evet gerçek. 

kimlik bilgileri calindi - Bilinmesin Diye"Açmayın Virüs Var!"dediler.Ama Gerçek 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri İfşa edildi

Yaklaşık 50 milyon yurttaşın kimlik bilgileri şu internet sitesinden sorgulanmaya, toplamda 7 GB’lık data da Torrent uygulamaları aracılığıyla 185.100.87.84 ip numaralı bağlantıdan indirilmeye devam ediyor.

kimlik bilgileri calindi - Bilinmesin Diye"Açmayın Virüs Var!"dediler.Ama Gerçek 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri İfşa edildi

Hürriyet gazetesi de Diken’in üç gün önce paylaştığı, Bakan Yıldırım ve Sabah’ın ‘yalanladığı’ haberi bugünkü manşetinde, ’50 milyon kişinin kimlik bilgisinin internette paylaşılması panik yarattı’ başlığıyla duyurdu.

hurriyet 2016 04 06 - Bilinmesin Diye"Açmayın Virüs Var!"dediler.Ama Gerçek 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri İfşa edildi

Yeni Şafak: Açmayın, bilgilerinizi çalıyorlar
Hükümete yakınlığıyla bilinen diğer bir gazete Yeni Şafak ise sistemde kimlik bilgilerini aratıp görecek yurttaşların tepkisinin önüne geçmek için ilginç bir taktik geliştirdi.

Yeni Şafak, halihazırda 50 milyon yurttaşın kimlik bilgilerini elinde bulunduran site için “Virüs saçıyor. 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin paylaşıldığı site olarak duyurulan site, kullanıcıların bilgisayarlarına virüs göndererek kimlik bilgilerine ulaşıyor. Site üzerinde sorgulama yaptığınız takdirde tüm bilgileriniz karşı tarafa aktarılıyor” diye yazdı.

Bilişim hukukçusu: İktidar samimiyetsiz
Konuyu Diken’e değerlendiren bilişim hukukçusu Serhat Koç şöyle konuştu: “Paylaşılan kimlik bilgilerine, internetten ulaşabileceğiniz bazı ek bilgileri de ekleyerek; kolaylıkla ‘o’şahısmış gibi davranarak pek çok başvuruda bulunabilirsiniz. Kişisel Verileri Koruma Kanunu Meclis’te kabul edilmişti ama Bakan Yıldırım hala koca bir ülkenin en temel kişisel verileri için ‘Bunlar güncel değil, sorun yok’diyebiliyor. Kanun resmen ‘Kişisel Verileri Korumama Kanunu’olmuş. Bu da iktidarın samimiyetsiz olduğunu gösteriyor.”

Sabah’ın ilk vukuatı değil
Diken, daha önce ABD’de Rıza Sarraf’ı ‘dolandırıcılık’ suçundan tutuklatan savcı Preet Bharara’yı photoshopla ‘Paralel’ ilan eden Sabah’ın yalanını yüzüne vurmuş, sosyal medyada alay konusu olan gazete hem haberini, hem de habere dair Tweet’i kaldırmak zorunda kalmıştı.

Sonuç;

Peki çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir? Bizleri neler bekliyor?

Durumun ciddiyetini anlayalım!
Türkiye’de 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri internette yayınlanıyor. Çalınan bilgiler içerisinde TC Kimlik Numarası, Anne ve Baba adı, kısacası kimliğinizde olan tüm bilgiler.

Merkezî Nüfus İdare Sistemi’ne kayıtlı ev adresiniz de maalesef çalınan bilgiler arasında. Peki, bu bilgilerle bizlere nasıl zararlar verilebilir?

Çalınan kimlik bilgileri, başımıza ne tür belalar açabilir?
Kötü niyetli bir şahıs, sizin hiç bir haberiniz olmadan işlemler yapması kolay değil. Fakat bu yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Örneğin operatörünüzün müşteri hizmetlerini aradığınızda sizlere sorduğu güvenlik soruları, bankayı aradığınızdaki güvenlik sorularının çoğu kimlik bilgisi üzerine. Sizin telefonla ilgili bilgilerinize erişebilen, yakınınızdaki insanların özellikle bu bilgilerle sizin adınıza pek çok işlem yapması olası.

Kötü niyetli biri sizin adınıza bir telefon hattı açtırabilir. Sizin adınıza krediçekebilir ya da kendisinin alacağı krediye sizi kefil gösterebilir.

Sizin yerinize internet servis sağlayıcıdan hizmet açtırabilir. Bunun gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilir.

Tüm interaktif bankacılık işlemlerinde belli bir noktaya kadar sizin bilgilerinizle iş yapabilirler. Tabii bu işlemler için bazı ek bilgiler de gerekiyor.

Birinden kaçıyorsanız, ikametgâh adresiniz ortaya çıkmış durumda. İkametgâhınızı değiştirebilirsiniz.

Fişleme bile yapılabilir
50 milyon insanın bilgileri çalınmış durumda. İnsanların dini, doğum yeri gibi pek çok bilginin yer aldığı bu bilgi hırsızlığı sonucunda, insanlar kötü niyetli örgütler tarafından fişlenebilir.

Vatandaş ne yapmalı?

Dikkatli olmaktan başka yapacak pek bir durumumuz yok.

Yapılan işlemlerde mobil onaylama teknolojilerini zorunlu hale getirin. Ayrıca bu bilgileri elde eden ve sizi takip eden insanlar, mobil cihazlarınızı çalmayı da düşünebilirler. Mobil cihazınızı aldıkları an, çok ciddi belalar açabilirler.

O yüzden telefonunuz çalınırsa, verilerin kullanılamayacağı bir hale getirmeniz gerekiyor. Zor bir şifre ve parmak izi ikilisi belki biraz daha oyalayacaktır.

Şifreleri değiştirin
Doğum yılınız, gün ay yıl olarak biliniyor. Şifreleri artık doğum gününüz olarak yapmayın. Tuttuğunuz takımın yılı bile daha güvenli!

Kurumlar ve devlet ne yapmalı?
Acil bir şekilde kurumlar, güvenlik sorularını değiştirmeliler. Kimlik  bilgileri dışında doğrulama gerektirecek hususlar eklenmeli.

Şu an operatörlerin ve bankaların çağrı merkezlerindeki sorulan güvenlik soruların hepsi, bu bilgilerle beraber manipüle edilebilecek seviyede.

Kaynak: Diken,Shifhtdelete

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı