Dünya

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları ve Dezavantajları?

İnternet’te orada burada Bitcoin kelimesini illaki duymuşsunuzdur yada ilk defa burada karşılaşmış olabilirsiniz. Hakkında onca yazı yazıldı, teoriler kuruldu, tartışmalar yapıldı, kimisi tarafından karalandı, kimisi tarafından yere göğe sığdırılamadı. Peki, bu kadar kargaşaya sebep olan Bitcoin nedir? Dijital dünyanın bir tuzağı mı yoksa paranın evrime uğrayıp çağa ayak uydurmuş hali mi?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Naamoto tarafından kurulan ve herhangi bir bankaya yada kuruluşa bağlı olmayan ancak herhangi bir ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen bir nevi dijital para birimidir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir.

Kağıt Para Dönemi Bitecek Mi?

Dünyadaki bir çok kişinin Bitcoin’in ileride kağıt paraya son vereceği düşüncesini desteklediği yönündedir. Ancak ben kişisel olarak dijital para dönemine geçilmesi için daha çok erken olduğunu düşünmekteyim. Fakat, Bitcoin’i ciddiye alan ülkeler de var. Zira Almanya ve İran Bitcoin’e önem veren ülkeler arasındalar.

bitcoin grey - Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları ve Dezavantajları?

 

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin kullanabilmeniz için öncelikle sanal bir cüzdan kullanmanız gerekiyor. Bu sanal cüzdanı ister cep telefonunuzdan isterseniz bilgisayarınızdan oluşturabilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu oluşturduğunuz cüzdan sayesinde para gönderebilir yada alabilirsiniz hatta alışveriş dahi yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Kısacası Bitcoin hızlı ve son derece güvenlikli bir ödeme ağıdır.

Avantajları:

  • Enflasyon riski düşüktür
  • Çökme riski düşüktür
  • Güvenli ve basit
  • İzi sürülemezdir.

Dezavantjları:

  • Kaybetmesi kolay
  • Alıp satması zor
  • Harcama alanları dar
  • Değeri çok değişken
misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı