Bilim ve Teknik

Bu da Oldu! Kablosuz Elektrik Üretimi

Elektronik ürünlerde, kabloludan dosya aktarımında bluetooth ve kablolu internette wireless gibi kablosuz teknolojilere geçildi.Günümüz Teknolojisinde mobil kullandığımız cihazları  yanımızda taşırken enerjisinin bitmesi ve sonrasında yaşadığımız zorluklar , bizi kablosuz elektriğin olabilme olasılığını aklımıza sokmuştur.

Elektronik cihazlar gün geçtikçe kablosuz teknolojilere geçerken, eninde sonunda her cihazı şarja koymak zorunda olduğumuzda prize takmalıyız. Fakat Kore Gelişmiş Fen ve Teknoloji Enstitüsünden (The Korea Advanced Institute of Science and TechnologyKAIST) bilim insanları şimdi de kablosuz elektrik aktarımını 5 metreye kadar aktarmayı denediler ve başardılar.

kablosuz elektrik uretimi 300x210 - Bu da Oldu! Kablosuz Elektrik Üretimi

 

KAIST  Nükleer & Kuantum Mühendisliğinden profesör Chun T. Rim ve ekibi 16 Nisan 2014 KAIST kampüsünde kablosuz elektrik iletiminde şov yaparak büyük bir gelişmeye imza attılar. Dipol Bobinli Rezonans Sistemi (DCRS) adı verilen bir sistem sayesinde alıcı verici bobinler arasında 5 metre mesafeye kadar indüktif elektrik iletimini başarıyla gerçekleştirdiler.

Bugün evimizde, dışarıda her yerde kolayca ulaşabildiğimiz ve kullandığımız Wi-Fi ağları gibi gelecekte kablosuz elektrik ağları kurulabilecek. Zamanında Tesla’nın yüzlerce kilometre uzağa elektrik iletimi yaptığı düşünülürse bugün bile bu teknoloji hala daha gelişmeye devam ediyor. Bakalım bilim adamlarıTesla’nın hayalini gerçekleştirebilecekler mi?

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Bu Bilgi Yazımızı Geliştirmemize Yardımcı olmak veya hatalarımızı bize bildirmek ister misiniz?

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı