İlginç Bilgiler

Çıntar nedir? Bilinmeyen Yönleriyle Çıntar (Kanlıca, Melki) Mantarı

Ege Bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde yetişen, etli ve lezzetli bir mantar çeşididir. Döneminde vazgeçilmezler arasında olan çıntar’ın diğer isimleri de kanlıca ve melkidir. Halk arasında çıntar ismiyle bilinir.

Cintar Mantar 1 manset - Çıntar nedir? Bilinmeyen Yönleriyle Çıntar (Kanlıca, Melki) Mantarı

 

Dağlardaki kızılçam ormanlarının dibinde yoğun yağmurlardan sonra mantar gibi bitiveren el ayası şeklinde şemsiye gibi geniş olup kızla çalan turuncumsu renkte bir mantar türüdür. Dağlık ve ormanlık alanlarda özellikle çam ağaçlarının dökülen yaprakları altında doğal olarak kendiliğinden çıkar. Bu güzel ve tatlı mantarı toplaması yemesinden çok daha güzel olur. Bir ya da bir kaç tane çıntarı gördüğünüz anda altın bulmuştan daha fazla sevinirsiniz. 🙂 Bu mantar türü kesinlikle zehirli olmayıp çok lezzetlidir. 3-4 şekilde yemek olarak hazırlanabilir. Mangalda, fırında ve kavurma en bilindik şeklidir. Son bahar ayının ilk yağmurlarıyla birlikte havanın güneşli olduğu ve ılıman döneminde çıkar.

Kilosu pazarlarda 10-15 tl arasında satılan çıntarlar satanı da yiyeni de toplayanı da mutlu ediyor. Hiçbir maliyeti olmayan dağlardan toplanan çıntar özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından büyük bir emek ve sabırla toplanıyor. Yıllardır süre gelen çıntar avcılığı 🙂 ustalık isteyen bilmeyenin asla toplama işine kalkışmaması gereken bir etkinliktir. İçlerinden sağlam ve zehirsiz olanların ayıklaması ve temizlenmesi gereklidir.

Çıntar Toplama Anı

Çıntar Kavurması Nasıl Yapılır?

Pişirme Süresi: 20-25 Dk

Hazırlık Süresi: Yumuşayıncaya kadar

4-5 kişilik

1 kg çıntar(Kanlıca, Melki ) Mantarı

1 yemek kaşığı tereyağı, baharat, zeytinyağı 1-2 diş sarımsak, çok ince kıyılmış maydanoz, biraz kekik

İsteğe göre tulum peyniri 150- 200 gr kadar yeterli

Üstüne yumurta kırmak isterseniz yumurta.

Yapılışı:
Çıntarlarımızı  önce duru suda, ardından sirkeli suyla yıkayıp; suyundan iyice arındıralım.  Daha sonra mümkünse geniş ve yayvan kaba yağları koyalım. Çıntarlarımızı kesme tahtasında 3 yada 4 parçaya bölelim. Böldüğümüz mantarları ve sarmısakları bir tencerenin içine atalım. Çintarlarımız su verip  suyunu çektikten sonra, tulum peyniri baharatı, ve maydanozu atalım. Eğer bunlar olmadan sade tüketmek istersek ocaktan  alıp servis edebiliriz. Eğer yumurta kırmak istiyorsak yumurtayı kırıp tencerenin  kapağını kapatalım ve beyazları pişince ocaktan alıp servis edelim.

Cintar Mantar 6 - Çıntar nedir? Bilinmeyen Yönleriyle Çıntar (Kanlıca, Melki) Mantarı

Çıntar Kızartması Nasıl Yapılır?

  • Pişirme süresi 4-5 dk
  • 1 kilogram Çıntar (Kanlıca, Melki)
  • 1 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • zeytinyağı

Yapılışı:

Çıntarların büyük olanlarının sapları kesilir.Parçalamadan yıkanıp, suyu tamamen süzülerek kurulanır. Sapları kesip orta kısımların dokusuna bakılıp, gerekirse bıçakla içleri çıkartılıp temizlenir. Çok büyük olanlar iki ya da üç parçaya bölüp, küçükler olduğu gibi kızartılır.Biraz tuz eklenmiş una batırılıp, fazla unları üzerinden silkelenip. Bol zeytinyağı kızdırılmış derin bir tavada kızartılıp, kağıt havlu üzerine alınır.
İstenirse yanında sarımsaklı yoğurt ile sıcak servis edilir.

Afiyet olsun deyip ,Çıntar Mantarının Fotoğraflarıyla yazımı bitirmek istedim.

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı