Bilim ve Teknik

Dileklerinizi tutmaya hazır olun!

12 – 13 Ağustos tarihlerinde tüm dünya bu meteor yağmurlarına kilitlenecek.

dazzling meteor shower - Dileklerinizi tutmaya hazır olun!

 

Bundan 22 yıl önce, 1992’de Swift-Tuttle adlı kuyruklu yıldız, Dünya’nın yörüngesine girince parçalara ayrılmıştı. O günden bu yana, 22 yıldır, Swift-Tuttle’dan arta kalanlar dünyaya ‘yağmaya’ devam ediyor. En çok da Ağustos ayı başlarında…

Perseid takım yıldızından kopan Swift-Tuttle’ın parçaları olan ve bu nedenle de Perseid olarak isimlendirilen meteor yağmurları, bu yılda en çok 12 – 13 ağustos tarihlerinde gözlemlenebilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) da, bu yıl 12 – 13 ağustos tarihlerinde, gece 00:00’dan itibaren bu meteor yağmurlarının, ya da halk arasındaki deyişiyle yıldız kaymalarınınizlenebileceğini duyurdu.

Tabi gök taşı yağmurunun olacağı gün bulutlu olur veya Ay dolunay halinde olursa, gözlemlenmesinde hafif kusurlar olabilir.

Bunun yanı sıra, gök taşı yağmurunun en iyi izlenebileceği ortam, ışıktan arınmış karanlık ortamlar. Yani şehirlerde pek iyi görülemese de, gece vakti kırsal alanlarda bu şölene tanıklık edilebilecek.

Aşağıdaki bu görüntüler ise geçen yılın ağustos ayı başında çekilmiş ve dört günü kapsayan meteor yağmurlarından elde edilmiş görüntüler…

 

Kaynak : Karnaval.com
misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı