İlginç Bilgiler

En Faydalı Yağ Hangisi?

en faydali yag hangisi - En Faydalı Yağ Hangisi?Televizyon programlarından veya basından takip edilen bilgilerle insanlar artık yağlı yiyecekler yemekten korkar oldular. Yağ gereksiz bir besin öğesi olarak algılanmaya başlandı, özellikle büyüme gelişme …

Televizyon programlarından veya basından takip edilen bilgilerle insanlar artık yağlı yiyecekler yemekten korkar oldular. Yağ gereksiz bir besin öğesi olarak algılanmaya başlandı, özellikle büyüme gelişme dönemindeki gençlerde bu oran hızla artmakta.

 

Yağ vücudumuzda bulunması ve günlük beslenme örüntüsünde yer alması gereken ama içeriğine ve etkisine göre ayırt edilmesi gereken elzem besin öğesidir. Kalp sağlığını korur, kemikleri güçlendirir, osteoporozu önler, depresyondan korur, hormoların çalışmasını sağlar. Organ çevresinde, sinirlerde ve beynimizde eksikliğinde ise ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

 

Kalp sağlığı için hangi yağlar faydalı?

Kalbi koruyan, kolesterol seviyesini dengeleyen yağlar olduğu gibi damar tıkanıklığına ve kötü kolesterolün yükselmesine de neden olan yağlar var. Ne yediğinizin ve ne kadar yediğinizin farkında olmak önemli.

*Kalp sağlığı için doymuş yağlardan uzak durup, tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden yeteri kadar beslenmelisiniz.

*Tekli doymamış yağ asitleri; zeytinyağı, fındık ve avakadoda, çoklu doymamış yağ asitleri ise balık, balık yağı, keten tohumu, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeğinde bulunmaktadır.

 

Haftada en az 2 kez balık tüketin

Yağlı balıklar omega-3’den zengin kalp sağlığı için en faydalı besinlerdendir. Birçok çalışma kalp hastalıkları riskini azalttığı ve kötü kolesterol, LDL seviyesini düşürüp iyi kolesterol, HDL seviyesini artırdığını belirtmektedir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketmeye özen göstermek kalp sağlığını korumak için önemli.

 

Yemeklerinize zeytinyağı ilave edin

Tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan zeytinyağı hem kalp sağlığını korumak hem de sağlıklı bir beslenme örüntüsü için tüketilmesi gereken bir besin. Omega-9’dan zengin olan zeytinyağı aterosklerozu önleyici ve HDL ‘yi yükseltici etkisi var.

 

Ara öğün olarak kuruyemiş tercih edin

Lezzetli olmalarının yanı sıra en başta kalp dostu olan kuruyemişler düzenli tüketildiklerinde kolesterol seviyesini dengelemektedir. Tek çeşitte kalmamak veya hergün farklı bir kuruyemiş tüketmek biz diyetisyenlerin önerisidir. Yağlı ve kalori miktarı yüksek olan bu besinleri uygun miktarda tüketmekte de fayda var.

 

Günde 1 yemek kaşığı keten tohumu

Kuruyemişlerin yanı sıra keten tohumu da kalp sağlığını koruyan besinler arasındadır. Omega-3 ‘den zengin olan keten tohumunu salata, çorba, ekmek veya yoğurt içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çok çabuk okside olması nedeniyle az alıp kısa sürede tüketmek gerekebilir.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

 

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

www.ozlemsert.com

https://twitter.com/OzlemSertAydin

 

 

 

Kaynaklar :

Saglikaktuel.com

Sitesinden derlenmiştir.

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

3 Yorum

3 Yorum

 1. SporLife.net

  30 Temmuz 2014 tarihinde 13:15

  rica ederim. faydalı bilgiler veren sitelere katkıda bulunmak için elimizden geleni yapıyoruz.

 2. SporLife.net

  27 Temmuz 2014 tarihinde 15:30

  sızma zeytinyağı antioksidan deposu olup kalp sağlığınız için çok faydalıdır. ama onu da uygun şartlarda saklamanız gerekir. yoksa faydalanacağım derken sizi hasta edebilir. aman dikkat.

  • Magazine

   Magazine

   28 Temmuz 2014 tarihinde 02:34

   Bilgi yazımıza olan ilginiz için teşekkürler!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı