Bilim ve Teknik

En uzak gezegenin (Plüton) yanından geçiyoruz!

İlerleyen teknoloji,sınırları aşma isteği ve yüksek merak …. En uzak, gezegen gezegen olan Plüton’un yakından çekilmiş fotoğraflarıyla karşınızdayız!

Uzay Bilimindeki en büyük tarih yazılıyor!

Bu öyle bir gezegen ki Dünyadan 3 milyar Mil uzaklıkta.NASA’nın yaptırttığı uzay aracı ile insanlık tarihinin,bugüne kadar, yakından neye benzediğini bilmediğimiz Plüton’un (Pluto) çok yakınından geçiyor.

New Horizons Pluto Charon Illustration 1 - En uzak gezegenin (Plüton) yanından geçiyoruz!

Türkiye saatiyle dün,14:49’da Plüton’un (Pluto) yakın markajına giren New Horizons adlı NASA aracı  geçerken  gezegen yüzeyine 7750 mil yaklaşmış oldu.Bu da Pluto’nun ilk kez bir insan yapımı araç tarafından ziyaret edilişi anlamına geliyor.

plutonun ilk goruntuleri - En uzak gezegenin (Plüton) yanından geçiyoruz!

Plüton’a ait, şimdiye kadarki en net fotoğraf. 13 Temmuz’da New Horizons tarafından çekildi.

2006’da uzaya gönderilen New Horizons, bu minik gezegen ve 5 uydusunda durup biraz etrafa bakmayacak. Saatte 30 bin km hızla ilerlemeye programlanmış olan araç, Pluto’nun yanından geçerken yavaşlayıp gezegenin yörüngesine girme olanağına sahip değil.

Pluto’nun 1930’dan bu yana çekilen tüm fotoğrafları.

Plüton’la (Pluto) ilgili bir tarihin yazılacağı o yakından bakış için tek şansı olan New Horizons, daha tam olarak yakınlaşmadan önce şimdiye kadar görülmemiş, renkli bir Pluto fotoğrafıyla bilim insanlarını ve uzay meraklılarını heyecanlandırdı bile. Cüce gezegeni ve uydusu Charon’ı olabildiğince detaylı gözlemleyecek olan New Horizons, tüm bu olanlar sırasında sessizce yoluna devam ediyor olacak. Aracın bir sonraki görevi ise Ağustos’ta belirlenecek ve New Horizons, şimdiye kadarki en uzak ve en uzaylı görüntüleri Dünya’yla paylaşmaya devam edecek.

Bir dipnot eklemek gerekirse,New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

Kaynak: Karnaval

 

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı