Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

Yes California!

Son günlerde çok konuşulan konulardan birisi de Kaliforniya’nın ABD’den ayrılmayı planlaması. Ama önce gelin biraz Kaliforniya’yı sizlere tanıtalım. ABD’nin diğer eyaletlerine kıyasla kendini oldukça geliştirmiş olan Kaliforniya 35.893.818 kişilik nüfusu ile ( 2004 yılı nüfus sayımlarına göre) ülkenin en kalabalık eyaletidir. Bunun yanı sıra zengin altın madeni yataklarının mevcut olması da Amerika Kıtası’nın en büyük ekonomik merkezi konumuna gelmesine neden olmuştur. Ayrıca Kaliforniya; ABD’nin de en büyük ekonomik gücünü temsil eder. Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8. Ekonomisine sahip olurdu ve bu ekonomiksel durum, resmi yerleşimi henüz 200 yaşına bile ulaşmamış topraklarda ulaşılabilen inanılmaz bir başarıdır. Belki de bu yüzdendir bu ayrılma planı kim bilir.

California in United States.svg - Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

ABD’deki ‘Yes California!’ hareketinin öncüsü Louis Marinelli, eyaletin ülkenin geri kalanından ayrılması konusunda referandum organize etmeyi planladıklarını açıkladı.

yes1 - Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

Moskova’daki ‘Milletler diyalogu: Halkların kendi kaderini belirleme hakkı ve çok kutuplu dünyanın inşası’ adlı forumun ardından basın toplantısında konuşan Marinelli, “Kampanyamız, ‘ABD’nin dış politikası olmadan yaşayabiliriz’ açıklamasının ardından başlamıştı. Bağımsız ülke olarak yaşayabiliriz. ABD’nin agresif dış politikasına katılmaktansa,savunma harcamalarını azaltabilir ve Kaliforniya halkının hayat kalitesini iyileştirebiliriz” dedi.

yes4 - Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

Planlarını Kaliforniya sakinleriyle de paylaştıklarını ifade eden ABD’li siyasetçi, “Kaliforniyalılarla konuşuyoruz, onları bilgilendiriyoruz ve onlar buna çok iyi tepki veriyor” diye konuştu. Marinelli, referandumun yapılması için belli sayıda imza toplamaları gerektiğini belirtti. Daha önce RT televizyonuna konuşan Marinelli, ‘Yes California!’ hareketinin Kaliforniya bağımsızlık referandumu için Kırım deneyimini kullanabileceğini ve Rusya’nın desteğine güvendiklerini açıklamıştı.

yes5 - Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

Moskova’da, 25 Eylül’de, ‘Milletler diyalogu: Halkların kendi kaderini belirleme hakkı ve çok kutuplu dünyanın inşası’ başlıklı II. Uluslararası Konferans düzenlendi. Konferansa Kalifornia, Teksas ve Katalonya’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından ulusal kurtuluş hareketlerinin temsilcileri katıldı.

yes3 - Kaliforniya ABD’den Ayrılmayı Planlıyor

Bu tip duruma örnek Kaliforniya’ya yanı sıra Teksas hatta Almanya’daki Bavyera, İspanya’daki Bask ve Katalan bölgeleri gibi örnekler çoğaltılabilir dünyada.

Resmi Site: yes california
Twitter İletişim: yes california

Kaynak:Sputniknews

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı