Maksat Güncel

Kobiler Dikkat İnternet sitesi açma zorunluluğu yarın başlıyor

kobiler dikkat internet sitesi açma zorunluluğu yarın başlıyor - Kobiler Dikkat İnternet sitesi açma zorunluluğu yarın başlıyor

Bağımsız denetime tabi şirketlere yönelik internet sitesi açma zorunluluğu, 1 Ekim’de başlıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bağımsız denetime tabi şirketlere yönelik internet sitesi açma zorunluluğu, 1 Ekim’de başlıyor.

Yeni Türk Ticaret Kanunundaki düzenlemeler ile ticaret hayatına ilişkin bir dizi yeniliğe imza atan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu kapsamda bir yeniliği daha hayata geçiriyor. Bakanlığın 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Sermaye Şirketlerinin Açacakları İnternet Sitelerine Dair Yönetmeliği’ne göre, bağımsız denetime tabi şirketlerin internet sitesi açma zorunluluğu yarından itibaren başlayacak.

Yönetmelik, 1 Temmuz’dan sonra kurulan bağımsız denetime tabi şirketlerin, ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları zorunluluğu getiriyordu. Zorunluluk kapsamına giren ve halihazırda internet sitesi olan şirketler ise belirlenen kurallara göre sitelerini güncelleyecek. Şirketler, bu kapsamda internet sitelerinin bir bölümünü kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanması için uyarlayacak.

Şirketler, söz konusu internet sitesi yükümlülüğünü doğrudan kendileri yerine getirebileceği gibi Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı (MTHS) adı verilen özel hukuk tüzel kişilerinden de destek alabilecek. Oluşturulan internet sitesi, şirketlerin MERSİS numarası altında tescil edilecek.

SİTEDE NELER OLACAK
İnternet sitesinin açılması ile birlikte siteye konacak bilgiler arasında, şirketin MERSİS numarası, merkezi, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı ile anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, limited şirketlerde müdürlerin, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde ise yöneticilerin isimleri yer alıyor. Ayrıca, şirketin son 3 yılın finansal tabloları ile yıllık faaliyet raporları, gereğinde ara bilançoları ortakların incelemesine sunulmak üzere genel kurul kararından önceki 30 gün içinde internet sitesinde yer alacak.

Öte yandan, şirkete fesih davası açılmış ise davanın açıldığı hususu, sicil gazetesinde yayımlandığı tarihten itibaren en geç 5 gün içinde internet sitesine konacak.

BİLGİLER ARŞİVLENECEK
İnternet sitesinde yayımlanan içerik, ilgili mevzuatta daha uzun bir süre öngörülmedikçe internet sitesindeki yayımının son bulduğu tarihten itibaren 5 yıl süre ile elektronik olarak arşivlenecek.

İnternet sitesinde yer alacak içeriğin arşivlenmesinde güvenli elektronik imza ve zaman damgası kullanılacak, içeriğin MERSİS veya diğer veri tabanlarına bir MTHS aracılığıyla aktarılması bakanlık tarafından zorunlu kılınmışsa bu içerik belirlenen format ve standartlara uygun olarak ilgili veri tabanına aktarılabilecek.

KAPSAM DIŞINDAKİ ŞİRKETLER
Öte yandan, 21 Eylül’deki Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, doğrudan bağımsız denetim kapsamında olmayan sermaye şirketlerine internet sitesi yükümlülüğü kaldırıldı.

Mynet.com

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

10 Yorum

10 Yorum

 1. Burak

  21 Şubat 2017 tarihinde 12:30

  Teşekkürler

 2. mobil sesli chat

  25 Ocak 2017 tarihinde 22:41

  eywwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

 3. izmir forma baskı

  23 Ekim 2016 tarihinde 22:20

  çok güzel di kardeşim

 4. Berktuğ Mutlu

  27 Temmuz 2016 tarihinde 23:58

  Teşekkürler 🙂

 5. seslidunya

  16 Haziran 2016 tarihinde 05:01

  Eyw Teşekkürler kardeşım saygılarımla siten güzel herkes de yararlanıyor umarım emeğınıze saygı gösterırler

 6. sesli chat

  16 Haziran 2016 tarihinde 05:00

  Teşekkürler kardeşım saygılarımla siten güzel herkes de yararlanıyor umarım emeğınıze saygı gösterırler

 7. İkinci El Rolex Saat Alanlar

  25 Mayıs 2016 tarihinde 14:58

  Teşekkur ederim.

 8. fırat

  23 Mayıs 2016 tarihinde 14:47

  Mersin evden eve nakliyat

 9. geveze

  14 Mart 2016 tarihinde 19:14

  Harika işe yarıdı hepsi tşk ederim

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı