Bilim

Maden suyu mu soda mı daha doğal

22488452

 

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Tuğçe Ünlüdağ, soda ile maden suyuna dair kavram karmaşasının mevcut olduğunu, ikisinin farklı şeyler olduğunu söyledi.

Maden suyunun, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altından çıktığını ve doğal olduğunu dile getiren Ünlüdağ, sodanın içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit gazı basılmasıyla elde edildiğini kaydetti.

MADEN SUYUNDA DOĞAL OLARAK MİNERAL VAR

Maden suyunun yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yol aldığını ve birçok minerali bünyesinde bulundurduğunu belirten Diyetisyen Ünlüdağ, “Bu açıdan maden suyu mineralce çok zengin iken soda doğal olarak mineral içermez. Maden suyunun içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunur. Bu içeriği sayesinde günlük kalsiyum ve magnezyum minerali ihtiyacının karşılanmasına da yardımcıdır. Ancak markadan markaya içeriğindeki mineral miktarı değişkenlik gösterir. Maden suyu alırken sodyum içeriği düşük, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olanlar tercih edilmelidir. Tüketicilerin etiket bilgisi okuması bu noktada önem taşımaktadır” dedi.

İKİSİ DE MİDEYİ RAHATLATIR

Sodanın da maden suyunun da mideyi rahatlatma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Ünlüdağ, maden suyunun alkali yapısı nedeniyle mide asiditesini nötralize ettiğini ve bu özelliğinden dolayı peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli bir rolü olduğunu kaydetti.

Diyetisyen Ünlüdağ, maden suyunun fonksiyonel mide-bağırsak hastalıklarında da semptomları azaltıcı etkisi olduğunu dile getirdi.
Gün içerisinde vücuttan çeşitli yollarla kaybedilen su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içmenin yararlı olacağını söyleyen Ünlüdağ, “Normal kilodaki kişiler için 2 şişe, kilolu bireyler için günlük 1 şişe maden suyu önerilebilir. Fakat sodyum alımı sınırlanması gereken böbrek hastaları, kalp hastaları ve hipertansif bireyler için önerilmez” diye konuştu.

 

 

 

kaynak:hürriyet.com.tr

İlgili Bilgiler

Yorumlar için tıkla

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe
Yukarı