Coğrafya

Microburst Nedir?

Doğanın sert yüzünü ifade eden olaylardan birisi de Microburst olayıdır. Bu bilgi yazımızda, “Microburst  Nedir ?” soruna sizlere yanıt vermeye çalışacağım. Daha önce bizi takip etmeyenler için hatırlatalım.Diğer bilgi sitelerinden farkımız sadece metin ve bir fotoğraf değil.Düzenli ve anlatımı sade bir metin ve en bol görsel içerik video üçlemesiyle çalışırız!

Microburst Nedir?

4 km.’lik bir mesafede, aniden oluşan ve büyük hasarlara neden olabilen,rüzgarlara yol açan aşağı doğru hareket halinde olan güçlü hava akımıdır.Yağmur sırasında oluşan damlalar ,nem oranı düşük bir hava kütlesiyle karşı karşıya geldiğinde,yeniden buharlaşıyor.Bu buharlaşma sonucunda ,havanın aniden soğumasına neden oluyor.Soğuyan hava ise yere ulaştığında,farklı yönlere dağılıp,dengesiz ve çok güçlü rüzgar oluşturuyor.

Microburst nedir nasa goruntusu - Microburst Nedir?

Örneğin, bu tür rüzgarlara kalkış ya da iniş yaparken yakalanan uçakların kurtulma şansı çok düşüktür.Birçok havaalanında bu rüzgarları fark edebilen radarlar (doppler radarları) bulunmakta.

Bu rüzgarların görüntüsü tıpkı Atom Bombasının patlama anındaki görüntüsüne benzemektedir.Aşağıda göreceğiniz bazı yeni fotoğraflar bulunmaktadır. Bu fotoğrafları Jerry Ferguson adlı bir fotoğrafçının,yerel bir televizyon için helikopterden çekimleriyle gerçekleştirilmiştir.

Microburst ile ilgili görseller

Microburst ile ilgili Videolar

 

Kaynaklar:

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı