Biyografi

Nejat İşler

nejat isler - Nejat İşler

Nejat İşler

Doğum Tarihi : 29 Şubat 1972
Doğum Yeri : İstanbul , Eyüp
Eğitim: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi
Meslek(ler) : Tiyatro oyuncusu, Sinema oyuncusu, Oyuncu, Aktör
Etkin yıllar : 1994 –

 

Hakkında

İstanbul’un Eyüp semtinde doğan, dedesi Feshane işçilerinden sayacı bir usta, babası da işçi olan İşler, ilkokuldan sonra eğitimine Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde devam etti. İşler soyadını dedesinin işinden aldığını söylemiştir. Ortamına alışamadığı yeni okulunda popüler olmak ve derslerinden kaçmak için okulun tiyatro koluna girdi. Kısa zamanda popüler olan Nejat İşler derslerini de boşluyordu. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giremeyince, para kazanmak için çay partileri düzenlemeye başladı. Nejat’ın parti organizasyonlarında işleri umduğu gibi gitmeyince borca girdi. Borçlarını kapatabilmek için Mahmutpaşa’dan T-shirt alıp Teşvikiye’de bu T-shirtleri satma kararı aldı. Kış aylarında ise T-shirt yerine kitap, dergi ve plak sattı.

İki sene sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf bölümünü kazanan Nejat İşler, askerlik için bölümü okumaktan vazgeçti.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Taksim’de dolaştığı bir gün, bir tiyatro sahnesinde bedava gösterimde olan “Danton’un Ölümü” adlı eseri seyretti. “Ben niye bu işi yapmıyorum?” diye düşünen Nejat İşler, dayısının yanına gittiği Eskişehir’de konservatuar sınavına girmeye karar verdi. İstanbul’a döndüğünde, 1991 yılında ilanını gördüğü Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümüne başvurdu ve kazandı. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesinin devlet konservatuar bölümünden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldı. Bu dönemde de CD ve kitap sattığı işporta tezgahını işletmeye devam etti.

1995 yılında mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla birlikte “Kahramanlar ve Soytarılar Tiyatrosu”nu kurdu. Tiyatronun kurulmasından sonra kendi oyunları için hikâyeler yazmaya başladı. “Belki hiç okumayan biri de yazabilir bunları, benim yazı yazmamın nedeni yazmak değil, sadece oynayalım diye yazıyorum.” dediği, “Tuhaf Şehir Hikayeleri”, “Biz Zavallı Erkekler” ve “Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim” adlı üç kitap yazdı.

41.Antalya Altın Portakal Ödülleri için Erkek Oyuncu dalında aday olarak gösterildi. Her fırsatta amacının başrol oynayıp şöhret olmak olmadığını belirten İşler, tek arzusunun yaptığı işi elinden geldiğinin en iyisi olarak yapmak olduğunu, tiyatro yaparken ölmek istediğini dile getirdi.

1994 yılında rol aldığı ilk televizyon dizisi olan Gurur’dan sonra, Deli Yürek, Şehnaz Tango, Nasıl Evde Kaldım, Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizilerinde oynadı. Asıl popülerliğini ise Gülbeyaz ve Aliye adlı dizilerde yakalamıştır. 1999’da ilk sinema filmi Eylül Fırtınası’nda rol aldı. Mustafa Hakkında Herşey ve Anlat İstanbul filmleri ile sinema oyunculuğuna devam etti.

2006 yılında “Çalıntı Gözler”, “Yaşamın Kıyısında” ve “İki Süper Film Birden”, 2007 yılında ise “Barda” ve “Yumurta” gibi filmlerde rol aldı. 2007 yılının en popüler dizilerinden biri olan “Bıçak Sırtı” adlı televizyon dizisinde rol almıştır. 2009 sonbahar yayın döneminde başlayan Kapalıçarşı isimli dizide oynadı.2011 yılında “Kaybedenler Kulübü” adlı filmde başrol oynamış ve yine 2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde oynadığı bütün rollerden farklı olarak sıradışı bir seri katil olan Ercüment Çözer rolünü canlandırmıştır. Duman grubunun “Ah” parçasını coverlamıştır. Bunun yanında Suzan Kardeş’in Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz, Özgü Namal gibi isimlerin yer aldığı Suzan Kardeş & Makyaj Odası Şarkıları adlı albümünde yer almış ve Hancı adlı şarkıyı seslendirmiştir. [10] Başrol olarak Kanal D’de yayınlanan Keşanlı Ali Destanı dizisinde başrolde Keşanlı Ali’yi canlandırmıştır.

En son olarak da Kanal D’de İntikam adlı dizide Rüzgar rolünü canlandırmış, ayrıldıktan sonra yerine Yiğit Özşener rol almıştır.

Hastalık dönemi

 

2013 yılının Eylül ayında Beren Saat ile birlikte oynadığı İntikam adlı diziden sedef hastalığı nedeniyle ayrılarak Bodrum’a giden İşler’in düzensiz bir yaşantısı olduğu ve günde iki saat uyuduğu iddia edilmeye başlanmıştı. Daha sonraki dönemlerde siroz hastası olduğu haberleri ortaya çıkan Nejat İşler için tedavi olmak istemediği yönünde açıklamalar yapılıyordu. Bu dönemlerde facebook sayfasında şu açıklamayı yapmıştı:

“Tedaviyi reddetmek, erken ölmek gibi niyetim yok. Bazen cevabını kaldıramayacağını bilsen de yine de gerçeği öğrenmek istersin. Milyon tane kazık yiyince, bedenin zarar görüyor. Çıplak geldim, çıplak gideceğim. Amacım zamanı satın almak. Mülk edinmek gibi bir derdim yok. Mülkiyet hırsızlık gibi bir şey. Sevmiyorum işte. Biz kuşak olarak böyleyiz. Bize sevmeyi, bir şeylere bağlanmayı öğretmediler. O tarafımız gelişmedi. Ben dünyanın bir parçasıyım. Şurayla ve bedenimle sınırlı değilim. Bir şeyler yanlış gidiyor, birileri acı çekiyor. Ben de çekiyorum aynı acıyı. Altıma son model bir araba çekip, güzel bir ev alınca mutlu mu olacağım yani? Hayır, olmam. Aramızda mutlu olanlar varsa zekalarından şüphe ederim, bir de gözlerinden. Çünkü iyi görmüyorlardır. Siz beni yenmediniz çünkü: ben sizinle daha oynamadım. Ben gidiyorum dediğimde ‘gitme’ diyen birini değil, ‘Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin’ diyen birini istiyorum.”

17 Ocak 2014 tarihinde hastaneye kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

 

Oynadığı Filmler :

 • 1999 Eylül Fırtınası
 • 2004 Mustafa Hakkında Herşey -Fikret
 • 2004 Anlat İstanbul -Ramazan
 • 2005 Çalıntı Gözler -Halil
 • 2006 2 Süper Film Birden -Refik Bey
 • 2007 Barda- Selim
 • 2007 Yumurta -Yusuf
 • 2007 Yaşamın Kıyısında- Komiser -Konuk oyuncu
 • 2009 11’e 10 kala- Ali
 • 2010 Kaybedenler Kulübü -Kaan Çaydamlı
 • 2010 Ejder Kapanı -Ensar
 • 2010 Siyah Beyaz -Doktor
 • 2011 Çınar Ağacı -Yağız
 • 2012 Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm -Ercüment Çözer
 • 2013 Behzat Ç. Ankara Yanıyor -Ercüment Çözer

Oynadığı Diziler:

2012 İntikam Rüzgâr Denizci 1. Sezon
2011 Keşanlı Ali Destanı Keşanlı Ali  
2009 Parmaklıklar Ardında Ahmet  
2010-2012 Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Ercüment Çözer  
2009 Kapalıçarşı Cemal  
2007-2008 Bıçak Sırtı Ali Sinan  
2005 Beyaz Gelincik Seyis  
2004 Çemberimde Gül Oya Küçük Kara Balık  
2004 Aliye Deniz Erbil  
2004 Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Ali  
2003 Sultan Makamı    
2002 Gülbeyaz Kadir Demiroğlu  
2002 Aşk ve Gurur İlhan Timur  
2001 Dedem, Gofret ve Ben Murat  
2001 Nasıl Evde Kaldım Metin  
1999 Deli Yürek Oktay  
  Dertler Bizim Olsun    
1994 Şehnaz Tango Ergün  
1994 Gurur

Oynadığı Tiyatro Oyunları :

 1. Atlarıda Vururlar : Horace McCoy – İstanbul Gösteri Merkezi – 1997
 2. Yeşil Papağan Limitet : Memet Baydur – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1994
 3. Ferhatın Yeni Acıları : Yüksel Pazarkaya – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1992

Ödülleri :

 • 2008 – 13. Türkiye/Almanya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Yumurta)
 • 2008 – 40. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Performansı (Yumurta)
 • 2007 – 44. Altın Portakal Film Festivali(aday)
 • 2005 – 1. Beyaz İnci Ödülleri “En İyi Erkek Oyuncu – Macera” (kazandı), “En İyi Erkek Oyuncu – Dram” (aday)
 • 2005 – 12. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri “En İyi Erkek Oyuncu” (kazandı)
 • 2004 – 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali “En İyi Erkek Oyuncu” (aday)

 Videoları

Nejat İşler – Ah

Fotoğrafları

Kaynaklar 

Kaynaklardan Toplanarak Derlenmiştir.


musteri-cekmek
MaksatReklam

İşletmenizin Reklamı Burada Olsun!

Yaptığınız işi başkaların fark etmesini sağlamanın en kolay ve en ucuz yolunu sizler için seçtik.


bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı