Organik Bal Nasıl Anlaşılır?

Bildiğiniz gibi bal, elde edildiği bölgeye göre hem rengi hem de kıvamı açısından farklılık gösterebilir. Bu durum aslında konvansiyonel bal ile organik balı birbirinden ayırt etmeyi de güçleştiriyor. Tüketiciler için organik bal aslında ulaşımı çok zor olan bir ürün değil. Ancak maalesef “saf bal” ile birbirine karıştırılabiliyor olması da organik bal noktasında tüketicilerin yanılmasına sebebiyet verebiliyor.

 Organik Bal Nasıl Anlaşılır?

Sağlığa faydaları adeta saymakla bitmeyen balın tüm faydalarından maksimum seviyede istifade edebilmek için elbette organik bal tüketilmesi gerekiyor. Ülkemizde bal üretimi yapan onlarca farklı marka var. İçerisine aroma eklenerek satışı yapılmış olan balı tüketenlerin bu balın tadına alışması gayet doğal. Haliyle organik bal tükettiklerinde aradaki farkı anlamaları daha kolay olabiliyor.

Saf Bal ile Organik Bal Farklı mı?

Ancak uzun süre aroma eklenen balları tüketmeyenler için bir balın organik olduğundaki tadını fark edebilmeleri bir hayli güç. Dolayısıyla bu kişilerin organik bal ayrımını, tadına bakarak yapmaları pek mümkün olmuyor. Bu noktada devreye üretici firma giriyor. Aslında organik bal ayrımını yapmanın en kolay yolu da hangi marka tarafından üretildiği ve organik sertifikasına sahi olup olmadığıdır. Elbette organik bal ile saf balın birbirinden çok farklı olduğunu, bir başka deyişle her saf balın organik bal olmadığını da bilmeniz gerekir. Yine de bir ayrım yapabilmenizi kolaylaştıracak birkaç bilgi vermek isteriz.

  • İçerisine glikoz ya da aroma eklenmiş ballar oldukça tatlıdır. Oysa organik bal yani gerçek bal çok tatlı bir gıda değildir.

 

  • Gerçek olan balın kendine has, doğada pek benzeri olmayan bir kokusu olur. Eğer tükettiğiniz bal organik bal ise koyduğunuz saklama kabının kapağını her açtığınızda bu hafif kokusu hissetmeniz gerekir.

 

  • Balın organik olup olmadığını anlamanızın bir diğer yolu da ağırlığına bakmanızdır. Bir kaşık organik balla bir kaşık gerçek olmayan balı tarttığınızda organik balın daha ağır geldiğini görebilirsiniz.

 

  • Tükettiğiniz balın gerçek olduğundan emin olmanızın bir diğer yolu da egricayir.com gibi güvenilir adreslerden temin etmenizdir. Doğal ve organik ürün satışı yapan adreslerden alışveriş yapmaya özen göstermenizde fayda var.

 


metaboosterturkey

İlişkili Bilgiler

Bir Cevap Yazın

Close
Close