Bilim ve Teknik

Selam Durun Merkür Geçiyor!

Dünyamız ,Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçişine şahitlik yapacak.100 yılda sadece 12 – 13 defa gerçekleştiği açıklanan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçişi tüm dünyada bilim adına ilgi duyulan olay!

merkur gunes - Selam Durun Merkür Geçiyor!

9 Mayıs 2016 yani bugün çok nadir görülen bu olay ile insanlar karşılaşacak.Başlığımızda da yazdığımız gibi bu durumun sadece 12 – 13 defa gerçekleşmekte.Şunu da belirtmek gerekirse sıradan ve alışkın olduğumuz Güneş ya da Ay tutulması değil. Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçmesi.

Merkür, Bugün Dünya ile Güneş arasından geçecek!

NASA tarafından açıklanan verilere göre oldukça nadir görülen bir olay olan bu solar seyahat, en son 2006 yılında gerçekleşmişti.Kaçırmış olanlar için yeni fırsat!

NASA bu önemli etkinliği izlemek isteyenler için gerçekleşme saatlerini de açıkladı. Türkiye saati ile 9 Mayıs 14:15’te başlayacak olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki seyahati yaklaşık olarak 7 buçuk saat sürecek.

Dünya üzerinden bakıldığında Güneş üzerinde siyah bir nokta gibi görülecek olan Merkür’ü tam olarak görebilmek içinse bir teleskopa ya da özel yapım bir dürbüne ihtiyaç duyulacak.

Ayrıca yarın gerçekleşecek tutulma nedeniyle Güneş’e çıplak gözle bakmanız ciddi göz problemlerine sebep olabilir. Hatta kullandığımız güneş gözlükleri bile bu noktada zayıf kalabilir.

Dolayısıyla söz konusu tutulmayı izlemek için bir dürbününüz ya dateleskobunuz yoksa NASA tarafından yapılacak olan canlı yayınları, sosyal medya gönderilerini veya fotoğrafları takip etmenizi öneriyoruz.

Merkür’ün bir sonraki yolculuğunun ise 3 yıl sonra yani 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha sonra uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek olay için işaret edilen tarih ise 2032 yılı.

Kaynak: Shiftdelete ve ajanslar

 

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı