Sağlık

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

İletişimin en önemli unsurlarından biri olan ses ile iletişimde, ses tellerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle sesimizde bazı değişimler olmakta. Sesimizdeki bozulmalar nedeniyle iş hayatımızda,okulda veya insanlarla olan iletişimimizde olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

 

Peki Ses tellerimizin sağlığı için neler yapılmalı? Ya da ses tellerine ne daha iyi gelir? Bu soruları cevaplayacağımız bu bilgi yazımızda sizlere cevap vermeye çalışacağız!

ses tellerine ne iyi gelir - Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

 

Sesi ile mesleğini icra edenlerin en önemli sorunlarından biri ses tellerindeki bozulmalar. Mesleğiniz; öğretmenlik,yöneticilik,ses sanatçılığı ,politikacı ve çağrı merkezinde (call center) çalışanların ekmek teknesi sesidir.  Ses organı bulunmuş olduğu ortam için de her türlü değişiklikten ve unsurdan kolayca etkilenebilecek hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Ses organının sağlıklı olmasına ve güvenli kalmasına yönelik meydana gelen her davranış aslında diğer bir ismi ile ses hijyenidir.

ses teli ses hijyeni - Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Ses Hijyeni için Kurallar:

1. Gün için de 2-3 litre su için. Nem, ses tellerini etkiler.

2. Sigara kullanımına gayet dikkat etmeniz gereklidir, ses tellerine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız önce sigara dumanı bulunan yerlerden uzaklaşın. Sigara kronik larenjit, polip, gırtlak kanseri uzun süreli etkilerine ek olarak kısa sürede ses tellerinin kurumasına ve mukus artışı ile ses tellerine zarar verir.

3. Reflü, ses kısıklıklarını etkileyen etkenlerden biridir. Mide şikayetlerinizde ve reflü konusu hakkında bir hekime danışmanız en doğru hareket olacaktır.

4. Uyku bozuklukları da sizin ses sağlığını ciddi şekilde olumsuz bir yönde etkileyebilir. Uyku konusunda şikayetleriniz varsa, ilgili hekimler ile görüşmeniz ses tellerinizin sağlığı açısından en doğru yöntem olacaktır.

5. Nefes açıcı pastil ve şekerleri ihtiyatlı kullanmaya dikkat edin.

6. Ses tellerine ne iyi gelir konusunda boğaz temizleme çabanızı çok yapmamaya çalışın. Sık ve yumuşak olmadan boğaz temizlemek, öksürmek ses tellerinin fazlası ile zarar verir.

7. Uzun vadede konuşmanız lazım ise mutlaka ara ara ses molaları vermelisiniz.

8. Geniş ve büyük yerlerde mikrofon olmadan çıplak ses ile konuşmamaya ve şarkı söylememeye çalışarak özen gösterin. Bu önerilere dikkat ettiğinizde ses tellerinizi daha dikkatli kullanarak probleminizi asgariye düşürebilirsiniz.

Konuyla ilgili video:

Sağlıklı günler…

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Bu Bilgi Yazımızı Geliştirmemize Yardımcı olmak veya hatalarımızı bize bildirmek ister misiniz?

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı