Biyografi

Sıla Gençoğlu

Sila Gencoglu 2015 Foto Galeri 59 - Sıla Gençoğlu

Sıla

Doğum tarihi:17 Haziran 1980
Doğum yeri: Acıpayam, Denizli, Türkiye
Boyu: 1.69 m
Eğitimi: İstanbul Üniversitesi,İstanbul Bilgi Üniversitesi
Mesleği: Şarkıcı,söz yazarı,besteci,yapımcı
Tarzı: Pop-caz-rock
Aktif yılları: 2007’den beri
Plak şirketi: Sony
Resmi web sitesi: silagencoglu.com
Sosyal Medyada

facebook - Sıla Gençoğlutwitter - Sıla Gençoğluinstagram - Sıla Gençoğluyoutube - Sıla Gençoğlu
Başlıklar

Hakkında

Asıl adı Sıla Gençoğlu olan Sıla, 17 Haziran 1980’de Denizli’de doğdu. İlkokulu Denizli’de okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde İzmir’de anneannesinin yanına tamamladı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı. 1998 yılında yüksek öğrenimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir sene okudu, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı Yüksek öğrenimini Caz Vokal olarak yapmıştır.

Lise yıllarında müzikle aktif olarak ilgilenmeye başlayan Sıla, daha sonra ilk Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den oluşan caz orkestrasında solist olarak çıktı. Nukhet Ruacan’dan ses eğitimi aldı. Aynı dönemlere müzisyen Efe Bahadır’la tanıştı.Yüksek öğrenimine caz vokal bölümünde devam ederken 2000 yılında Kenan Doğulu ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. 7 yıldır sanatçının aralıksız olarak vokalistliğini sürdüren Sıla, bu zaman zarfında Buyuk Kulup, Moda Deniz Kulubu ve Galatasaraylılar lokali gibi İstanbul’un çeşitli mekanlarında Efe Bahadır’la Fransizca, ingilizce ve Türkçe şarkılar söyleyerek yaptığı programlarla da kendi dinleyici kitlesini oluşturmayı başardı.

Sıla’nın zaman içinde yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu gibi değerli sanatçıların albümlerinde yer alırken, ilk solo albümü olan “SILA” nın oluşumuna zemin hazırladı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla/Töre” sayesinde tanışmıştır. Sıla’nın hemen ardından ‘Yaban Gülü’ dizisinin jenerik müziğini yapmıştır.

Sıla, kendi adıyla aynı ismi taşıyan ilk solo albümünü, 2007 yılının sonlarında Sony BMG etiketiyle piyasaya sürdü.

Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Yolun Açık Olsun/Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Demedi Deme/Boğaziçi), Emel Müftüoğlu (Eğlenilecek Kızlar, Evlenilecek Kızlar/Ağla) gibi değerli sanatçıların albümlerinde yer almıştır.

Sıla, bir çok da müzik ödülü almıştır.

Son olarak (5 Mart 2017) , Sıla’nın “Yan Benimle” adlı parçasına çektiği kliple hem Sosyal medyada en çok konuşulan hem de Youtube da en çok izlenen videolar arasında yer aldı.

Albümleri 

  •  Sıla→ 2007
  • İmza→  2009
  • Konuşmadığımız Şeyler Var→  2010
  • Joker→  2012
  • Vaveyla→  2012

Videoları

Sila – Yan Benimle

Sıla – Hediye

Sıla – Yoruldum

Sıla – Yabanci

Sıla – Reverans

Sıla – Vaziyetler

Sıla – Bos Yere

Sıla – Oluruna Bırak

Sıla – Kafa

Sıla – Tam Da Bugun

Temiz Magazin – Sıla Harbiye Konseri (22 Eylül 2015)

Sıla – Aslan Gibi

Sıla – Zor Sevdigimden

Sıla – İnşallah

Sıla – Yara Bende

 

Fotoğrafları

Kaynaklar

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

Yorumlar
yukarı