Bilim ve Teknik

Stephen Hawking,”Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!”

Stephen Hawking, bilim dünyasını yankı uyandıracak bir açıklama daha yaptı.Kara Delikten başka bir evrene geçişin mümkün olabileceğine dair yaptığı açıklama,Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği,”Interstellar (Yıldızlararası)” filmine çok yakın!

stephen hawking - Stephen Hawking,"Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!"

Stephen Hawking, Stockholm’de  yaptığı konuşma, yukarıda da yazdığım gibi Nolan’ın Interstellar filminde olduğu gibi kara deliğe kapılan bir şeyin, farklı bir evrene geçiş yapabileceğini açıkladı.

Hawking’in yeni teorisine göre, kara deliğe giriş yapan cisimlerin bir başka bir yere çıkış yolu var.

“Kara deliğe düşen bilgi bir yerde belirmeli,” diyen Hawking, bunun için iki yol olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü fizikçi, “Kara deliğe giriş yapan şey, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor,” dedi.
“Kara deliğe kapılırsanız pes etmeyin! Bir çıkış yolu mümkün…”

stephen hawking kara delik - Stephen Hawking,"Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!"

Kara deliğin insanların düşündüğü kadar karanlık olmadığını söyleyen Hawking, alternatif evrenlere geçişin nasıl mümkün olduğunu anlattı. Ancak kara deliğe kapılan bedenlerin, aynı evrene dönüşünün mümkün olmadığını, farklı bir evrene geçiş yapabildiklerini söyledi.
“Kara delikle ilgili alternatif tarihlerin varlığı da bunun mümkün olabileceğine işaret ediyor.”

stephen hawking kara delik1 - Stephen Hawking,"Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!"

Yeterince büyük ve hareket eden bir kara deliğe kapılan cisimlerin, kaybolmadığını, yalnızca başka bir evrene geçiş yapıyor olabileceğini söyleyen Hawking, “Uzay yolculuğuna meraklı biri de olsam, bunu denemem; çünkü kendi evrenine dönüş mümkün değil,” dedi. Tarihe bakarak da bunun doğruluğuna işaretler olduğunu ekledi.
Teoriye göre kara deliklerin çekim gücüne kapılıp içine doğru hareket eden cisimler, kara deliğin dış kısmında bulunan bir alanda emiliyor.

Cisimlerin benliklerinin ve sahip olduğu bilgilerin bir kısmı bu kısımda kalıyor. Kara deliğin içine giren cisim, deliğin içinden çıktığı takdirde kara delikten aldığı bilgilerin bir kısmına sahip oluyor.
Fakat kara deliğin inanılmaz gücü ve yoğunluğu, cismi öyle bir hale sokuyor ki cismin yeni halinden ne önceki hali hakkında bilgi alabiliyoruz, ne de karşılaştığı kara delik hakkında bilgi alabiliyoruz.

Dolayısıyla gelişen teori ile yeni evrene geçişin tüm benlikle olup olmadığı, bilim adamları tarafından oldukça tartışma yaratacağa benziyor.

Kaynak: Onedio , Karnaval 

 

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

2 Yorum

2 Yorum

  1. Gani

    27 Ağustos 2015 tarihinde 14:09

    Bizden sonrakiler nasiplenecek artık

  2. merhem

    27 Ağustos 2015 tarihinde 02:53

    o değil de film güzel di bee

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı