Bilim ve Teknoloji

TSK Uzaya açılıyor!

Türk silahlı kuvvetleri, başta ordu yapılanmaları olmak üzere personelle ilgili planlamalara kadar pek çok boyutta değişime gidecek. Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre, TSK’da ki yeni yapılanmaya önümüzdeki yıl Ağustos ayındaki YAŞ’ta son şekli verilecek. 2033 planı, ordu yapılarında değişiklik getirecek. 1., 2., 3. ve Ege Ordu Komutanlıkları yeniden yapılandırılacak.

Asker sayısı azalırken, silah sistemleri modernize edilecek. ATAK ve genel maksat helikopterlerinin envantere girmesi, operasyonel gücü artıracak. 1.2.3. ve Ege Ordusu biçimindeki yapılanma ve orduların güç dengeleri bölgesel gelişmelere göre güncellenecek. Gücün Doğu ve Güney sınırlarına kaydırılması gündemde. Donanma, LPD sınıfı küçük uçak gemilerinin filoya katılmasıyla “küresel güç” haline gelecek. Dikey iniş ve kalkış yapabilen savaş uçaklarının katılımıyla, süratli ve etkin bir yapı oluşacak.

1387198530 img20131216145628 - TSK Uzaya açılıyor!

TSK ASTRONOT YETİŞTİRECEK

2000‘de başlatılan uzay çalışmalarına Uzay Grup Komutanlığı birimini kurarak hız kazandıran Silahlı Kuvvetler, uydu yapım ve fırlatma teknolojilerinin geliştirilmesiyle astronot yetiştirilmesi faaliyetlerine de başlayacak. JSF uçaklarının katılımıyla savaş filosu gençleşecek. AWACS havadan erken uyarı uçakları, TSK’nın bölgesinde uçan kuştan haberi olmasını sağlayacak. Alçak, orta ve yüksek irtifa füze savunma sistemleriyle koruma tamamlanacak.

İlginizi çekebilir:  Takma kolunu düşünce ile yönetebiliyor!

İLK ADIM 28 KASIM’DA ATILMIŞTI

TSK’daki devrimin ilk resmi adımı, 28 Kasım’da gerçekleşen Yüksek Askeri Şura’da atıldı. Yaklaşık 6 saat süren Kış Şurası’nın ardından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması çalışmalarının görüşüldüğü belirtildi.

İbrahim İbil

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Close
Close
Close