Maksat Edebiyat

Tuncel Kurtiz’ Kaybettik!

tuncel kurtiz genel1 300x194 - Tuncel Kurtiz' Kaybettik!

Sinema, tiyatro oyuncusu, yönetmen ve senarist Tuncel Kurtiz hayata gözlerini yumdu.

Birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde yer olan usta oyuncu en son Muhteşem Yüzyıl dizisi kadrosunda yer alıyordu.

Bu sabah yürüyüş yapmak için Etiller’deki evinden çıkan ünlü oyuncu, bir süre spor yaptıktan sonraevine döndü. Kahvaltı masasına oturduğu sırada fenalaşarak yere düşen oyuncuyu eşi buldu.

Menend Kurtiz’in çığlıklarını duyan apartman görevlisi, girdiği evde ünlü oyuncunun öldüğünüanlayınca polis çağırdı.

Evde yapılan incelemelerin ardından Kurtiz’in cenazesi, kesin ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Güre’de toprağa verilecek

Sanatçı Tuncel Kurtiz için yarın saat 11.00’de Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir tören düzenlenecek.

Kurtiz, Pazar günü Balıkesir’in Güre ilçesine bağlı Tahta Kuşlar köyünde toprağa verilecek.

Tiyatro ile başladı

Oyunculuğa tiyatro ile başlayan Tuncel Kurtiz, ilk olarak 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu’ndasahne aldı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda (A.B.D, Almanya, İsveç, Hollanda vs..) sahne alan başarılı oyuncu “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Keşanlı Ali Destanı”, “Devr-i Süleyman” gibi birçok tiyatro oyununda rol aldı.

1964 yılında rol aldığı ve Orhan Günşiray’ın yönettiği “Şeytan’ın Uşakları” adlı sinema filmi ile beyazperdeye adım atan Kurtiz, sinemadan da bir daha kopmadı. Yılmaz Güney’in “Sürü”, “Umut” ve “Duvar” gibi filmlerinin de aralarında yer aldığı 50’den fazla filmde rol aldı.

Tuncel Kurtiz, 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı “Gül Hasan” filminin senaryosuyla kazandı.

Sanat yaşamı boyunca birçok ödül kazanan Tuncel Kurtiz, 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı.

Kurtiz, oynadığı 70 filmle çok sayıda “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülü aldı. Yılmaz Güney’in Umut, Sürü, Duvar gibi unutulmaz filmlerinde vazgeçemediği oyuncu olan Kurtiz, oynadığı karakterle bütünleşerek gerçekçilik hissini en güçlü yansıtan sanatçılardan birisiydi.

Doğum tarihi: 1 Şubat 1936

Doğum yeri: Bilecik

Eğitimi: Haydarpaşa Lisesi, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

İlk sinema filmi: Şeytanın Uşakları (1964)

Filmleri: Otobüs, Sürü, Umut, Nehir, Bereketli Topraklar Üzerinde, Çirkin Kral, Ağrı’ya Dönüş, Tabutta Rövaşata, Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın, Şellale, İnat Hikayeleri, Yaşamın Kıyısında, Güz Sancısı

Dizileri: Alacakaranlık, Hacı, Kara Duvak, Asi, Ezel, Muhteşem Yüzyıl

Ödülleri: 15. Altın Koza Film Festivali (2008) Usta Oyunucu Ödülü, İtalya Taormina Film Festivali (2008) Sanat Ödülü, Yeşilçam Ödülleri (2008) Yaşamın Kıyısında filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Berlin Film Festivali (1986) Gümüş Ayı ödülü, Altın Portakal Festivali (1994) Bir Aşk Uğruna filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, Sadri Alışık Ödülleri (2002) Şellale filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu…

Yurtdışında oynadığı tiyatrolar: Göteborg, Stockholm, İsveç Devlet, Berlin Schaubühne, Frankfurt, Peter Brook C.I.T.T., Shakespeare Kraliyet Tiyatrosu, Hamburg Şehir Tiyatrosu.

Fotoğraflarla Tuncel Kurtiz…

Resim ve Haber Metni Kaynak : karnaval.com

Tuncel Kurtiz ‘ MAKSATBİLGİ Ekibi olarak ; Ailesine sabır ve Allah’tan Rahmet Diliyoruz.Mekanın Cennet Olsun Büyük Usta…

 

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yukarı