Yaşam

Twitter ne zaman açılacak? BTK açıkladı!

Türkiye’de Twitter’ın Kapatılması ve Erişime Engellenmesi Konusunda Son günlerde gündeme gelmişti.Hatta Başbakan Tayyip Erdoğan Bir mitinginde de Twitter’ ı Kapatacağına ilişkin sözlerde söylemişti.

Bunların ardından Twitter Dün gece itibari ile kapatıldı.Yani Türkiye’deki İnternet Twitter kullanıcılarına erişim yasaklandı.

Konuyla ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü belirtildi.

BTK, kapatma kararının vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince verildiğini söyledi ve konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi TürkiyeCumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

1395383901_no-twitter-for-you-judge-decides-for-female-stalker.jpg

Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür”. Dedi.

Engelin ne zaman kalkacağına ilişkin olarak ise; “Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceğini” söyledi.

İlgili Bilgiler

Yorumlar için tıkla

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe
Yukarı