Dünya

Ünlü ressam Rembrandt’a ait 2 tabloya, rekor ücret!

Rembrandt’ın iki tablosuna 160 milyon €

rembrandt pictures maksatbilgi - Ünlü ressam Rembrandt'a ait 2 tabloya, rekor ücret!

Hollanda’nın Amsterdam kentindeki  Kraliyet Müzesi, ünlü ressam Rembrandt ait olan iki tabloya rekor ücret karışılığında,koleksiyonuna katmak için harekete geçti.Ünlü ressamın tabloları için Fransa’daki Rothschild ailesi’ne 160 milyon € gibi rekor bir ücret ödenecek.Bu şimdiye kadar ki Hollanda müze tarihi açısından rekor ücret değeri taşıyor.

Rothschild Ailesi koleksiyonunda yer alan iki eser, Rembrandt’ın ilk dönemdeki çalışmalarının en iyisi sayılıyor.Ressama ait bu tablolar, o dönem Amsterdam’ın seçkin ailelerinde birinin kızı olan Oopjen Coppit ile kocası Maarten Solmans’ın düğün portreleri.

Maerten Soolmans Oopjen Coppit in ortresi 1634 maksatbilgi - Ünlü ressam Rembrandt'a ait 2 tabloya, rekor ücret!

Maerten Soolmans ( solda) ve Oopjen Coppit’in (sağda) portresi (1634)

Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü Rembrandt Uzmanı Michael Franks’a göre, 1634 yılında yapılan portreler benzeri olmayan ve bir o kadar güzel!Diğer portrelerin aksine,iki tabloda da tepeden tırnağa tüm özellikleriyle tuvale yansıtılmış.

Michael Franks, resimde bu tür örneklerin çok nadir olduğunu vurguluyor. Rembrandt uzmanına göre,bu tabloların yakın bir gelecekte Kraliyet Müzesi’nde sergilenecek olması heyecan verici.Ayrıca uzman Franks’a göre asıl şaşırtıcı olan ise,Fransa’nın bu tabloların satışına izin vermesi.Sanat denilince akla gelen ülkenin bu denli sanat dünyasının ünlü tabloların satışını yapması veya düşünmesi veyahut satışını yapması şaşırtıcı.

Hollandalı sanat tarihçisi, Fransızların ülkedeki sanat eserlerinin yurt dışına çıkışına sıcak bakmadığının hatırlatıyor. Özellikle bu tabloları Fransa’nın Luvr Müzesi’nin almak isteyeceğini de belirtiyor.

Ünlü ressam Rembrandt tablolarının, müzedeki onur bölümünde sergilenmesi bekleniyor. Kraliyet Müzesi yetkileri, tablolar için ödenecek 160 milyon € henüz tamamlanmadığını söylüyor.

Ancak paranın kısa sürede toplanarak, tabloların Amsterdam’a getirileceği belirtiliyor.

Tabloların satın alınması halinde ödenecek 160 milyon € , Hollanda müze tarihi açısından rekor bir fiyat olacak.

Hollanda’daki en pahalı tablo rekoru, Merkez Bankası’na ait. Hollanda Merkez Bankası 1997 yılında Piet Mondriaan’a ait “Victory Boogie Woogie” adlı tabloso için ABD’li bir koleksiyonere 37 milyon euro ödemişti.

Tablo, uzun bir süre için Lahey Belediye Müzesi’ne ödünç verildi.

Hollanda Kraliyet Müzesi de geçen yıl Amsterdamlı heykeltraş Adrian de Vries’in bronz heykeli için 22,5 milyon euro ödemişti.

Kaynak: BBC

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

1 Yorum Var Sende Yorum Yap

1 Yorum

  1. mrt

    16 Eylül 2015 tarihinde 02:06

    peh pehh

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı