İlginç Bilgiler

Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Yeryüzünde insanoğlu farklı sebeplerden dolayı bir şekilde hayatını kaybeder. Bununla alakalı pek çok sebep vardır, doğal afetler, savaşlar, kazalar, salgın hastalıklar vs. gibi pek çok örnek verebiliriz. Ancak bu yazımda ölümlere sebep olan canlıların sıralamasını sizlerle paylaşmak istedim.

Son sıradan başlayalım;

14. Köpek Balığı

köpek balığı - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Pek çoğumuzun korktuğu bu canlı, çeşitli gerilim filmlerine bile konu olmuştur. Çok sevimli olduğu da söylenemez ancak sanılanın aksine insanlara karşı çekimser davranırlar ve genellikle saldırmazlar. Evet köpek balığı yılda 10 insanın ölümüne neden oluyor.

13. Kurt

kurt - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Şehir hayatından çok uzak olan, sadece uzun süre aç kaldığında insan arasına giren bu canlı yılda 10 insanın ölümüne neden oluyor.

12. Aslan

aslan - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Ülkemizde sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz bu canlı, doğal yaşam alanları yakınlarında bulunan ve turistik amaçlı orada bulunan insanlara saldırarak yılda 100 insanın ölümüne sebep oluyor.

11. Fil

fil - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Yine aynı şekilde ülkemiz sınırlarında doğal yaşam alanı bulunmayan ve en büyük kara canlısı olarak bilinen filler yılda 100 insanın ölümüne sebep oluyor.

10. Su Aygırı

su aygırı - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Filden sonra küçümsenmeyecek boyuta sahip su aygırları güçlü çeneye ve keskin koca dişlere sahiptirler, öyle güçlüdür ki bir timsahı bi ısırıkta ortadan ikiye bölebilirler. Otobur olan bu canlılar yemek için değil savunmak için saldırılar. Yılda 500 insanın ölümüne sebep olurlar.

9. Timsah

timsah - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Dev kertenkele diyebileceğimiz bu canlı sulak ve bataklık alanlarda yaşarlar. Güçlü çene yapısına ve dişlere sahiptirler. Çenesini açma kuvveti kapama kuvvetine oranla çok zayıftır. Yani elinizle güçlü bi şekilde bastırırsanız çenesini açmasına engel olabilirsiniz, tabi varsa öyle babayiğit denesin 🙂 Ayrıca bu canlı renk körüdür ve dilini dışarı çıkaramaz. Yılda 1000 insanın ölümüne sebep olurlar.

8. Şerit ( Tenya )

Tenya - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Sığır etinden bulaşan ve insanın ince bağırsaklarında çok rahat yaşam alanı bulabilen bu canlı yılda 2000 insanın ölümüne sebep olur.

7. Çeçe Sineği

eçe sineği - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

İnsanlarda uyku hastalığına sebep olan bu canlılar orta ve batı afrikada özellikle zairede ırmak kenarlarında yaşarlar. Yılda 9000 insanın ölümüne sebep olurlar.

6. Köpek

köpek - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Pek çoğumuzun sevdiği, sadık dost olarak bildiği bu canlı yılda 40.000 insanın ölümüne sebep olur. Ölümlerin çoğu kuduz hastalığından kaynaklanmaktadır.

5. Yılan 

yılan 300x169 - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Soğuk yüzü ve ürkütücü yapısıyla insanlar tarafından pek sevilmeyen bu canlının ülkemizde 50-60 türü bulunmakla beraber dünya üzerinde 456 cinsi ve 2900 ün üzerinde türü vardır. Yılanlar yılda 50.000 insanın ölümüne sebep olurlar.

4. Bağırsak Solucanı

bağırsak kurdu - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Genelde çocuklarda görülen bu asalak canlı türü insan vücuduna kirli sular ve kirli yiyeceklerle bulaşır. Boyu 35 cm ye kadar ulaşabilir. Vücuda bıraktığı larvalar akciğere ulaşırsa akciğer iltihabına sebep olur. Yılda 60.000 insanın ölümüne yol açarlar.

3. Sümüklü Böcek

su salyangozu - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Ülkemizde bulunan türler zararsızdır ancak bu canlının suda yaşayan türleri vardır. Saldıkları toksit yüzünden yılda 110.000 insanın ölümüne sebep olurlar.

2. İnsan

insan - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Yeryüzünde düşünebilen ve aklını kullanabilen, yaratıcısının ona diğer canlılardan üstün yetenekler verdiği tek canlı insandır. Gelin görün ki bi türlü evrene sığmayan insanoğlu yılda 475.000 insanın ölümüne neden olmaktadır.

  1. Sivrisinek

sivri sinek - Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

Yaz akşamlarının davetsiz misafiri, uykusuz ve kaşıntılı gecelerin genellikle sorumlusu olan bu canlı kanla beslenir. Ömrü ortalama 2 aydır. Bizi bulmalarının en kolay yolu nefes verirken çıkarmış olduğumuz karbondioksittir yani nefes alıp vermezsek bizi bulamazlar 🙂 Yılda 725.000 insanın ölümüne sebep olurlar, ölümlerin tamamına yakını sıtma hastalığından dolayıdır.

Kaynak: vikipedi

: mynettrend


musteri-cekmek
MaksatReklam

İşletmenizin Reklamı Burada Olsun!

Yaptığınız işi başkaların fark etmesini sağlamanın en kolay ve en ucuz yolunu sizler için seçtik.


bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı