Bilim ve Teknik

Yok artık! Be,Shakespeare…

Hani Tiyatro oyunlarıyla ünlü İngiliz yazarımız var.Adı Shakespeare…İşte onun için ; yazdığı,oyunları yazarken kafası güzelmiş diyorlar…

Shakespeare kafasi guzelken yaziyormus - Yok artık! Be,Shakespeare...

 

Güney Afrikalı araştırmacılar ,Shakespeare’in bahçesinden çıkan pipolarda esrar kalıntıları buldu.Araştırmacılar,hiç üşenmeden ,Shakespeare’in uyuşturucunun etkisi altında yazdığına kanıt olabileceğini düşünüyor.

Ünlü yazar William Shakespeare’in bahçesinde yapılan araştırmalar, yazarın uyuşturucu kullanıyor olabileceği şüphesini gündeme getirdi.Russia Today’in haberine göre, Stratford-upon-Avon’da Shakespeare’in kullandığı bahçeden çıkan pipolarda yapılan araştırmalarda esrar otuna ve başka maddelere ilişkin kalıntılar bulundu.Ayrıca bu araştırmanın sonuçları; South African Journal of Science adlı dergide yayımlandı.

Bilim insanları, araştırma sırasında “gaz krematografisi kütle spektrometisi” adı verilen bir teknik kullanmışlar. Bu teknik, 400 yıl önce tüttürülse bile, farklı maddelerin tortularını ayrıştırmayı sağlıyor.Shakespeare ile birlikte komşu bahçeleri de inceleyen araştırmacılar, yalnızca esrar değil, Peru kokaini kalıntıları da keşfetti.

Araştırmacılar, sonuçların, esrar ve kokainin Elizabeth döneminde yaygın olduğunu gösterdiğini söylüyor. Witwatersrand Üniversitesi’nden Francis Thackeray, dönemin insanlarının uyuşturucuyu sigaranın bir varyantı olarak gördüğünü belirtiyor.Sonuçlar, Shakespeare’in esrar kullandığını kanıtlamasa da, Profesör Thackeray bunun mümkün olduğunu düşünüyor.

Thackeray’e göre, İngiliz yazar kokainin zararlı etkilerinin farkındaydı ve bu nedenle “ilham verici” etkisi nedeniyle esrar kullanıyordu.Profesör, Shakespeare’in 76. sonesindeki bir dizenin, esrar kullanımının bir kanıtı olabileceğini düşünüyor.

Shakespeare, o dizelerde şöyle diyordu:

Neden bütün yazdıklarım bir ve birbirinin aynısı
Ve yaratıcılık meşhur bir esrarın içinde?

Kaynak: haber.sol.org.tr

 

misafir-yazar-olmisafir-yazar-ol
MaksatReklam

MaksatBilgi'de Bilgi Yazarı Olarak İnternetten Kolayca Para Kazanmanın Nedenleri
Oturduğun yerden ,bilgi içeriği yaz hem popüler ol hem de bu işten para kazan!
HEMEN BAŞLA!

bir yorum bırak

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yukarı